Вакцинација у Брчком званично је започела данас вакцинацијом здравствених радника који су први по приоритету вакцинације.
Масовна имунизација становништва биће реализована у простору Омладинског центра, који је наредбом Штаба за заштиту и спасавање Брчко дистрикта БиХ изузет за ове потребе.
Након обиласка уређеног простора за вакцинацију градоначелник Брчко дистрикта БиХ Есед Кадрић рекао је да све дјелује фасцинирајуће те да ће грађани имати одличне услове.
„У овом тренутку имамо око 3.000 доза и процес вакцинације је кренуо данас, од здравствених радника. Биће настављен у складу са Планом вакцинације који је усвојио Штаб за заштиту и спасавање на приједлог Пододјељења за јавно здравство. Очекујем да ће кренути масовна вакцинација становништва, да ће сукцесивно пристизати нове количине вакцина за Дистрикт. Већ 22. априла очекујемо нову испоруку од 1.800 вакцина из програма CОVАX за који смо извршили уплату јер смо 32.000 вакцина већ платили. Очекујемо да је за Дистрикт довољно укупно још 50.000 доза за које се боримо и тражимо начине како да обезбиједимо исте“, рекао је градоначелник Есед Кадрић.
Грађанима ће на располагању бити бесплатан број телефона на који ће се моћи пријавити за вакцинисање, а биће позивани према плану и приоритету.
Анђа Николић, шефица Пододјељења за јавно здравство, рекла је да је епидемиолошка ситуација у Брчком тренутно нестабилна, са тенденцијом погоршања.
„Сваки дан имамо између 80 и 100 новообољелих. Имамо приличан број заражених просвјетних радника тако да је и у школама ситуација прилично нестабилна. Сутра је кризни штаб у здравству када ћемо поново размотрити ситуацију и предложити одређене мјере Штабу за заштиту и спасавање“, истакла је Николић.
Говорећи о вакцинацији др Николић истакла је да Брчко тренутно на располагању има Фајзерову вакцину.
„Добили смо Aстразенеку и кинеску, али за те двије вакцине нисмо још добили из Агенције за лијекове потврду контроле квалитета и с њима нисмо још увијек кренули. Са Фајзеровом смо кренули и сљедеће недеље идемо у масовнију вакцинацију становништва. Сви ће моћи да се пријаве на бесплатан број који треба да се стави у функцију и онда ћемо ићи по приоритетним групама. Вакцинација у домовима за старе ће се вршити на лицу мјеста“, истакла је Николићева.
Вакцинацију у Брчком спроводи Јавна здравствена установа, а Пододјељење за јавно здравство врши надзор. Цијела акција се спроводи у сарадњи с Црвеним крстом/крижeм.
Штаб за заштиту и спасавање раније је усвојио План вакцинације против COVID-19, на приједлог Пододјељења за јавно здравство:
Фаза 1.
– Запослени у COVID oдјељењима, COVID амбулантама, тријажним амбулантама, лабораторијама и службама за директну дијагностику COVID-19,
– Запослени у јединици интензивног лијечења и хируршким одјељењима
– Запослени на осталим одјељењима
– Запослени у здравственим центрима
– Запослени у приватном здравственом сектору према степену ризика
– Запосленици и штићеници у установама за смјештај старих и изнемоглих лица
– Лица у старосној групи у општој популацији од 65 до 74 година са високим факторима ризика
– Лица старија од 75 година у општој популацији.
Фаза 2.
– Лица у старосној групи у општој популацији од 65 до 74 година која нису обухваћена у претходној фази
– Лица млађа од 65 година са коморбидитетима или здравственим стањем које представља висок ризик од настанка тешког облика болести или смрти
– Запослени у службама/установама од виталног значаја (са повишеним ризиком од настанка или трансмисије болести или који не могу да обезбиједе физичку дистанцу)
– Запослени у полицији и правосуђу
– Запослени у Институцијама Брчко дистрикта који су посебно изложени инфекцији (непосредни рад са странкама, рад на терену или слично)
– Запослени у предузећима и установама од посебног значаја за функционисање друштва
– Запослени у образовању (средње школе и факултети)
– Запослени у образовању (основне школе)
– Запослени у предшколским установама.
Фаза 3.
– Лица са мањим ризиком од трансмисије болести, а која нису обухваћена првом и другом фазом.
Фазе 1 и 2 у одређеном периоду у зависности од расположивих количина вакцина одвијаће се истовремено.
У свим фазама спровођења вакцинације у којима се као критеријум укључује и присуство коморбидитета (хроничне болести које због своје природе представљају висок ризик од настанка тешке болести COVID-19 и смртног исхода) у обзир се узимају сљедеће групе болести:
1. Малигна обољења (пацијенти на хемиотерапији, малигне хемопатије, недавна трансплантација матичних ћелија)
2. Хронична обољења срца и крвних судова (тешка декомпензација срца, попуштање срца, кардиомиопатија)
3. Хронична бубрежна обољења и дијализа
4. Дијабетес (тип 1) – лица на инзулинској терапији, сва лица са дијабетесом и великом глукозном варијабилношћу, коефицијент варијације >36%
5. Хронична обољења јетре
6. Хронична обољења плућа (HOBP, астма, цистична фиброза, болести интерстицијума плућа, хронична респираторна инсуфицијенција, примарна плућна хипертензија, пацијенти који захтијевају дуготрајну оксигенотерапију или неинвазивну вентилацију у кућним условима, бронхиектазије, саркоидоза)
7. Стање имуносупресије укључујући и трансплантацију органа
8. Неуролошка обољења укључујући и цереброваскуларна обољења
9. Гојазност (BMI>40кг/м2)
10. Резистентна хипертензија са вриједностима крвног притиска већим од 140/90 упркос трострукој комбинацији хипертензива.
Вакцинација лица која су прележала COVID-19 може се спровести најраније мјесец дана послије клиничког изљечења или од позитивног резултата PCR теста код асимптоматских лица.
Препоруке за вакцинацију заснивају се на препорукама SZO и њених радних група као што су Стратешка савјетодавна група експерата за имунизацију (SAGE) и Европска стручна савјетодавна група за имунизацију (ETAGE).