U Brčko distriktru danas je obilježeno 30 godina od formiranja Specijalne jedinice “Peša” Vojske Republike Srpske, čijih je 19 pripadnika poginulo u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Tim povodom kod spomen-obilježja srpskim braniocima Brčkog u centru grada služen je parastos i položeni vijenci, a potom je u hotelu “Јelena” održana svečanost pod nazivom “30 godina na braniku otadžbine”.
Obilježavanju 30 godina od formiranja Specijalne jedinice “Peša” prisustvovali su ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić, predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti distrikta iz reda srpskog naroda, veterani Vojske Republike Srpske, Darko Mladić – sin generala Ratka Mladića, porodice poginulih boraca, sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve.
Pojedincima koji su se nesebično zalagali u Odbrambeno-otadžbinskom ratu i pružili podršku radu Udruženja veterana Specijalne jedinice “Peša” danas su uručene plakete, zahvalnice i pokloni. Plaketu je dobio i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik kojem će biti naknadano uručena u Banjaluci.
Predsjednik Udruženja veterana Specijalne jedinice “Peša” Radivoje Đukić u izjavi novinarima je podsjetio da su odluku o formiranju specijalne jedinice donijele civilne i vojne vlasti Republike Srpske 1993. godine i za komandanta postavile Boška Perića Pešu, po kojem je jedinica i dobila ime.
– Peši je data mogućnost da izabere sto momaka i oformi jedinicu. To je urađeno 1. aprila 1993. godine – rekao je Đukić.
Đukić je naveo da je u Odbrambeno-otadžbinskom ratu poginulo 19 njegovih saboraca, dok je svaki vojnik iz jedinice bio ranjen, a neki i više puta, dok njih 15 danas ima status ratnog vojnog invalida.
Predsjednik Skupštine Brčko distrikta Siniša Milić rekao je da je Pešina jedinica dala nemjerljiv doprinos u odbrani srpskog naroda i Republike Srpske i da je bila i ostala čuvena po svom junaštvu.
– Sve ono što je radila ova jedinica, za nas koji u ime srpskog naroda obavljamo različite funkcije na ovim prostorima i danas je temeljni zadatak, a to je da se političkim sredstvima borimo za ravnopravnost i integritet srpskog naroda. Tekovine narodne borbe na prostoru Brčko distrikta i Republike Srpske su za nas ustav i prirodni i svaki drugi zakon kojih se moramo držati kroz svoje svakodnevne aktivnosti – istakao je Milić.
Predsjednik Udruženja demobilisanih boraca Vojske Republike Srpske u Brčkom Cvjetko Simić rekao je da je značaj obilježavanja ovog i drugih važnih datuma u srpskoj istoriji veliki, kako se ne bi zaboravilo da su ljudi dali život za slobodu i otadžbinu.
On podsjetio je da je na početku rata, odlaskom Јugoslovenske narodne armije formirana Vojska Republike Srpske i Prva posavska brigada, u kojoj su, zatim, formirani bataljoni i protivdiverzantska četa zvana “Peša”.
– Formirana je od hrabrih momaka, a takav je bio i njihov komandant Boško Perić Peša. On se, kada je počeo rat, sa 18, 19 godina vratio iz Slovenije i došao na čelo te jedinice – naveo je Simić.
Oficir u penziji Dragiša Sekulić bio je inicijator formiranja Pešine čete koja je, kako je rekao, bila respektibilna vojna snaga za brzo djelovanje u teškim okolnostima jer je Brčko bilo u nepovoljnom strateškom vojnom položaju.
– U ratu gubimo svi i nadam se da se rat više nikad nikome neće ponoviti. Poštujmo se i idimo naprijed, ali i ne zaboravimo one koji su dali život na braniku otadžbine – poručio je Sekulić.
Prvog aprila 1993. godine zvanično je obavljeno prvo postrojavanje Specijalne jedinice “Peša” koja je bila u formaciji samostalne čete i imala je 96 boraca.
Učestvovala je u borbenim dejstvima na brčanskom i sarajevskom ratištu, Majevici, Ozrenu, Orašju, Glamoču, Mrkonjić gradu i svuda gdje je bilo potrebno braniti srpski narod.
Komandant Specijalne jedinice “Peša” Boško Perić poginuo je 14. novembra 1994. godine na Majevici u 23. godini. Bio je šest puta ranjavan.
(srna)