spot_img
spot_img

Неблаговремено доношење буџет Брчко дистрикта проблем за кориснике

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Након 29 обављених финансијских ревизија јавне управе, институција и јавних предузећа за 2018. годину Некир Суљагић, главни ревизор Брчко дистрикта оцијенио је да је појачана финансијска дисциплина у Брчко дистрикту.

Девет субјеката добило је позитивно мишљење ревизије, а 20 условно међу којима су и три која су годину дана раније имала негативан ревизорски извјештај.

– Ревизори су у току ревизије дали 463 препоруке од чега се 425 тиче неусклађености са законским прописима, а 38 се односи на финансијску ревизију и пословање што говори о порасту финансијске дисциплине – рекао је Суљагић.

Везано за неусклађености са законским прописима на првом мјесту је истакао неблаговремено доношење буџета Брчко дистрикта.

– Свједоци смо посљедњих година да се буџет Дистрикта доноси тек у априлу што узрокује неадекватну употребу буџетских средстава. Буџетски корисници не могу благовремено утрошити новац тако да се око 80 одсто буџета утроши тек у задњем кварталу. Најбољи примјер је новац намијењен подстицајима у пољопривреди. Правилник о подстицајима пољопривредној производњи се доноси два мјесеца након усвајања буџета што значи да Одјељење за пољопривреду прве подстицаје може реализовати тек у јулу. Због тога је у октобру и новембру реализација буџета за ову намјену од 12 милиона КМ износила свега два милиона КМ – рекао је Суљагић.

Сматра да се овај проблем може ријешити доношењем правилник о подстицајима који не би зависио од датума усвајања буџета и који би умјесто једне, важио више година. Суљагић је подсјетио да би активности на припреми буџета требале почети већ у августу како би у складу са законом буџет био донесен до почетка децембра.

Проценат реализације ревизорских препорука креће се између 50 и 60 одсто. У Канцеларији за ревизију јавног сектора Брчко дистрикта наводе да међу препорукама има и оних које нису реализоване из објективних разлога а односе се углавном на потребу претходне измене прописа.

– Циљ нам је да се што већи број наших препорука реализује. Институције, предузећа и органи управе имају обавезу доношења акционог плана за отклањане недостака уочених током ревизије. Осим тога ми их кроз извештаје ревизије подсјећамо на обавезе које нису извршили јер немамо друге механизме нити санкције за нерелизацију препорука – истакао је Суљагић.

Након финансијских ревизаја за 2018. годину приводи се крају и ревизија учинка која се односи на уговоре о дјелу привременим, повременим пословима и посебним пословима од 2016 до 2018. године.

– Овај извјештај биће завршен за око мјесец дана- закључио је Суљагић.

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img