spot_img
spot_img

Љекари одлазе након специјализације, Дистрикт тражи поврат уложеног новца

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Здравствени систем у Босни и Херцеговини има проблема са недостатком кадра јер се љекари све чешће одлучују за одлазак у иностранство.

Међутим, још већи проблем настаје када се уложе јавна средства у њихову специјализацију, а они након тога лијече осигуранике у иностранству, док наши остају без квалитетне здравствене услуге.

Услијед недостатка здравственог кадра, Дистрикт Брчко почиње издвајати већа средства за специјализацију љекара, али се, за сада, више од једног милиона марака чини узалуд баченим, јер њих неколико, након завршетка стручног усавршавањам лијечи држављане развијенијих европских земаља.

Др. Бранислав Марковић је специјализант гинекологије у Београду: „Установе нису заштићене. Треба се правити нека банковна гаранција. Ти кад потпишеш уговор са банком, не са установом, ти сутра кад одеш, тебе банка терети за тај износ од 150.000-200.000 еура, а не установа. Установа само активира банковну гаранцију, као нека врста кредита“.

Уговором је одређено да након пет година специјализације љекари морају остати у матичној здравственој установи минимално 10 година, што се у неколико случајева није десило. Дистрикт путем суда сада тражи милионска средства уложена у њихово образовање.

„По окончању самог исхода ћемо видјети ко је, условно речено, у којем дијелу био у праву или није. Уколико се испостави да неке формално-правне ствари нису добро одрађене, онда ћемо тражити даљњу одговорност оних који су припремали те ствари“, објашњава шеф Одјела за здравство Владе Дистрикта Сеад Шадић (СДА).

Став менаџмента Јавне здравствене установе Дистрикта Брчко је да неће давати изјаву о овом проблему.

Када је генерално ријеч о недостатку здравственог кадра, заговара се и увођење додатних бенефита с циљем задржавања специјалиста у овој локалној заједници.

„Да се конкретно можда рјешавају и стамбена питања на неки дугорочнији временски период. Зашто не размишљати о томе да се специјалисти медицине које ми немамо, а који би били спремни доћи у Брчко, овдје задрже до краја радног вијека уз могућност рјешавања стамбеног питања“, истиче Синиша Голић, ПДП-ов заступник у Скупштини Брчко дистрикта БиХ.

У 2021. години Дистрикт је одлучио да финансира укупно 32 специјализације љекара, а недавно је расписан и конкурс за пријем девет специјалиста, те се очекује да ће бити заинтересованих доктора из других дијелова БиХ.

 

 

 

(federalna.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img