Грађани Брчко дистрикта све чешће страхују да у вечерњим сатима прошетају својим градом. Оправдано, јер је чопора паса који су се, не својом вољом, нашли на улицама све више. Зашто?
Систем постоји, законска рјешења су ту – само их треба почети спроводити.
Тврде ово из Клуба љубитеља природе, који је недавно почео спроводити пројекат “Одоговоран власник” у циљу коначног рјешавања проблема који наш град мучи годинама.
Према подацима прикупљеним у анкети у којој је учествовало 465 испитаника, 86,1% наших суграђана сусрело се са псима луталицама, а чак 67,5% било је угроженио или је неко њима близак осјетио страх од присуства паса луталица.
Преко 96% испитаника сматра да се проблем паса луталица треба рјешавати на нивоу институција Брчко дистрикта, а као одговорне за тај посао испитаници виде Азил за псе, Инспекторат и Ветеринарску станицу.
О томе ко је крив за деценијски проблем Дистрикта дало би се расправљати, али увидом у законска рјешења постаје сасвим јасно да су норме ту, само се не поштују. Зашто?
Неодговорни власници
Најлакше је, наравно, пљунути по систему, али хајде да пођемо од себе, тј. од власника паса.
Имаоци паса и мачака дужни су да региструју псе и мачке у ветеринарској организацији која води регистар животиња, у року од седам дана од дана стицања власништва.
Стоји то у члану један Закона о заштити и добробити животиња. Ипак, иако је чиповање потпуно бесплатан, једноставан и брз процес, велики број власничких паса није чипован, а санкције, иако на папиру постоје, ријетко се изричу.
У истом Закону стоје прописане казнене одредбе које кажу да ће се казнити казном од 30 до 3.000КМ свако ко се оглуши о наведене законске обавезе!
Законско безакоње
Прописи су, дакле, ту, али се не спроводе. Систем који на папиру постоји и требао би да ради – не функционише. Чопори паса луталица шетају улицама града, власнички пси нису чиповани, а санкција нема.
Проблем постоји, дакле, из два смјера – несавјесни власници не чипују своје љубимце, а институције спавају и не санкционишу очигледно кршење закона.
Рјешење?
Основа је да се јавност информише о обавезама и могућим санкцијама, а кроз састанке са надлежнима, Клуб љубитеља природе иницираће појачан рад на терену, у смислу провјера стања на пољу чиповања паса, чије одбацивање је основ појаве великог броја луталица.
Још важније, за рјешење овог проблема, потребна је и подршка јавности. Уколико заједно позовемо на одговорност, како власника паса, тако и институција Дистрикта које би могле, да не кажемо морале да раде свој посао, овај проблем може бити ријешен.
Као што смо рекли – закони су већ ту. На институцијама је да пораде на њиховом спровођењу!