spot_img
spot_img

Из Бимала поручују: Домаће тржиште нам је приоритет, ми не одлучујемо о цијени уља у продавницама

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Вртоглаво поскупљење основних животних намирница у Босни и Херцеговини се не зауставља. Посљедње у низу, фрапантно високу цијену достигло је и сунцокретово уље. У сарајевским продавницама углавном се може наћи уље из једине домаће компаније у БиХ – Бимал Брчко, које кошта 3,80 марака по литру.

Зашто се често дижу цијене уља за Фактор је појаснила Цвијета Томић Пурић, гласноговорница Бимала.

– Фабрика Бимал као произвођач не одређује цијену јестивог уља у продавницама. То искључиво зависи од трговаца, маржи, ПДВ-а и свега осталог што улази у формирање финалне цијене у трговини. Када је ријеч о набавној цијени сировина до промјене је дошло прије свега због недостатка домаће сировине. Не можемо се ослонити на сјеме уљарица из БиХ, сировину морамо да увозимо, односно да купујемо на иностраним тржиштима што је основна препрека у кризним ситуацијама. Оне земље које имају своју сировину су у предности јер турбуленције на свјетском тржишту спорије утичу на домаћи производ у продавницама – истиче Цвијета Томић Пурић.

Бималово уље тренутно се продаје у продавницама 3,80 марака, хоће ли цијена и даље расти?

– Прогнозе о даљем расту цијена није могуће дати будући да све зависи од дешавања на свјетском тржишту. Ми смо у складу са тим и направили посљедњу нивелацију. Сукоб Русије и Украјине онемогућава да дођемо до повољних увјета набавке сировине, а ове двије земље су једне од највећих произвођача и извозника сунцокрета и сунцокретовог уља, стога актуелни сукоб генерално врши велики притисак на индустрију јестивог уља – каже Цвијета Томић Пурић.

Наша саговорница тврди да ће Бимал увијек снабдијевати домаће тржиште и да им је то главни задатак, посебно у овим тешким економским неприликама, а о цијени уља у продавницама они не одлучују.

 

 

 

(faktor.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img