Градоначелник Брчког Синиша Милић обишао је данас пољопривредна газдинства у мјестима Станови, Бодериште и Маоча код Брчког гдје се у разговору са пољопривредницима на терену упознао са њиховим тренутним пословањем, плановима али и проблемима са којима се суочавају.
„Имам прилику данас да видим како функционишу пољопривредни произвођачи који се баве воћарством, ратарством и сточарством. Драгоцјено ми је било да чујем њихова мишљења и проблеме са којима се суочавају, а које је могуће ријешити. Чињеница је да ми у септембру мјесецу још увијек немамо усаглашен правилник о подстицају у пољопривредној производњи и није то замјерка ни према једном појединцу нити руководиоцу органа управе. Мислим да је генерално у питању проблем што смо сви навикли да те правилнике радимо у кабинетима умјесто да посјетимо пољопривредне произвођаче и на лицу мјеста се увјеримо у то шта они раде и са каквим проблемима се суочавају на терену“, рекао је градоначелник Милић.
Он је данас посјетио предузеће за трговину, откуп и прераду љековитог биља „Маочанка- Commerce“, које се првенствено бави производњом и извозом свјеже шљиве, а које је прошле године, према статистикама Спољно- трговинске коморе, имало учешће од 36 % укупног извоза шљиве из БиХ. Обзиром да су извоз повећали за 100 %, замјеник директора овог предузећа Ибрахим Турсуновић, најављује да ће овај проценат за текућу годину бити и већи.
„Евидентно је да се кроз правилник о подстицају у пољопривреди не могу ријешити сви проблеми који постоје на селу и у пољопривредној производњи. Јасно је да би било најлогичније раздвојити правилник о подстицајима у пољоприреди који би на неки начин стимулисао пољопривредну производњу, улазак у легалне токове, плаћање ПДВ-а, запошљавање и све оно што и држави гарантује одређени приход, а истовремено и запошљава људе, а с друге стране неопходно је планирати средства за рурални развој за опстанак ситних пољопривредника. То су очигледно неки принципи којима ћемо се ми морати, прије или касније, вратити да бисмо постигли циљеве наше политике у овој области“, истакао је градоначелник Милић.
Он је разговарао и са Василијем Јешићем у Становима који се од 2005. године успјешно бави сточарством.
„Требали би сви из политике да дођу мало у село и да виде како се овде живи. Хвала градоначелнику што нас је обишао. Многи су отишли из села у град, а моја супруга и ја смо 2005. године дошли из града у село. Од 104 свиња које смо имали тада, до данас смо значајно повећали производњу, захваљујући подстицајима. Осим свиња имамо 50 бикова, 60 оваца, а радимо 35 хектара земље и сва произведена храна иде за властиту производњу“, рекао је Јешић.
Он наводи да тржиште највише зависи од увоза и да ова година није повољна за сточаре због великог увоза меса.
„Сматрам да је добро да пољопривредни произвођачи буду и порески обвезници. Ако ја не платим држави ПДВ, држава нема могућност тада да мени плати подстицај, а ако сви будемо радили на црно како ћемо функционисати“, истакао је Василије Јешић.
Да је сиво тржиште потребно смањити сматра и Славко Блажевић из Бодеришта који се бави сточарством и ратарством.
„Посебно ми је драго што је градоначелник дошао у посјету да види стварно стање код фармера на терену и да се подстицаји заиста улажу у опрему, механизацију на њивама и остало. Бавимо се сточарством и ратарством. Извозимо сјеменску производњу у Србију, а пшеница још чека тржиште и извоз за Турску или Италију. До јутрос смо имали 38 бикова који су продати. Ситуација у вези са корона вирусом је допринијела томе да продаја није ишла како је требало и нанијела нам је велике штете. Проблеми се јављају и због чекања на усвајање правилника али и због сивог тржишта које се мора смањити“, закључио је је Блажевић.
Из буџета Брчко дистрикта БиХ за 2019. годину, за подстицаје у пољопривредној производњи, издвојено је око 14 милиона конвертибилних марака.