spot_img
spot_img

Епилог случаја Генералне ревизорке Брчко дистрикта – Једна изнуђена оставка и 3.000 КМ казне?

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Како у овој земљи не постоји институт оставки из моралних разлога, па нам политичари на посао иду из суднице а на положају остају и након невјероватних скандала, који би у иоле нормалној држави изазвали политички тектонски поремећај, и овај, објективно, мали скандал (у успоредби са свим што политичарима и јавним званичницима, толерише овдашње правосуђе и бирачко тијело) ће се, највјероватније завршити на овоме.

Тринаест је дана од како је Комисија за одлучивање о сукобу интереса Брчко дистрикта донијела коначну одлуку у поступку вођеном против генералне ревизорице Дистрикта.

Одлука је била очекивана – за све осим за мужа и адвоката генералне ревизорице, ваљда. И гласила је да је генерална ревизорица Селма Шадић у сукобу интереса јер јој муж у року од три дана од њеног именовања није поднио оставку на мјесто у управном одбору јавне здравствене установе која је предмет редовних финансијских ревизија Уреда за ревизију Брчко дистрикта, којим, од именовања, руководи генерална ревизорица Шадић.

Адвокат и муж генералне ревизорице Шадић, Ибрахим Шадић, умјесто да поднесе оставку, након њеног именовања на угледну функцију, одлучио се за тужбе комисијама и суду, темељене на процедуралним разлозима и “рупама у прописима”, које су за 3 мјесеца одложиле доношење одлуке Комисије али истовремено нанијеле тешку штету угледу и госпође Шадић лично и функције генералног ревизора Брчко дистрикта, која, с обзиром да се ради о контролној друштвеној функцији, захтјева посебно високе стандарде и професионалности али и моралности.

Углавном, госпођа Шадић је, због кршења одредаба Закона о спречавању сукоба интереса у институцијама Брчко дистрикта, од стране Комисије кажњена новчаном санкцијом у износу од 3.000,00 КМ, те је позвана да отклони разлоге који су довели до кршења Закона и да о томе обавијести Комисију за одлучивање о сукобу интереса без одлагања, а најкасније у року од 3 дана од дана пријема рјешења.

Иако је прва реакција адвоката и мужа госпође Шадић, упућивала на то да, без обзира што је изречена санкција крајња блага, нема намјеру одустати од даљег развлачења овог случаја – па је медијима, дан након пријема рјешења од стране Комисије, циркуларно слао “демантиј”, мада није јасно чега, крцат увредама и оптужбама на рачун Комисије и медија – сазнајемо (у штуром одговору Комисије, на наш упит од прије 5 дана!) да је господин Шадић, у крајњем року, наведеном у рјешењу, ипак – поднио оставку на функцију која је неспојива са функцијом његове супруге.

И… како у овој земљи не постоји институт оставки из моралних разлога, па нам политичари на посао иду из суднице а на положају остају и након невјероватних скандала, који би у иоле нормалној држави изазвали политички тектонски поремећај и брисање читавих партија и промптно хапшење свих укључених, и овај, објективно, мали скандал (у успоредби са свим што политичарима и јавним званичницима, толерише овдашње правосуђе и бирачко тијело) ће се, највјероватније завршити на овоме.

Осим ако се бивши генерални ревизор, Некир Суљагић, након ове одлуке Комисије, не обрати Апелационом суду Брчко дистрикта (како је раније најављивао), а овај обори одлуку о именовању Селме Шадић. Но, то већ оставља лош осјећај да се о друштвено важном питању одлучује у некој врсти приватне парнице између за неки положај конкретно заинтересованих особа. Умјесто да постоје писана и неписана правила о поступању у одређеним ситуацијама. Правна држава и морални кодекс. Због јавности и система, а не због интереса појединаца.

 

 

(antikorupcija.info)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img