Након сазнања да је београдски глумац члан жирија Сусрета позоришта у Брчком, екипе представа ‘64’ и ‘Шиндлеров лифт’ повукле су учешће са фестивала.
Двије представе повучене су са 38. регионалних Сусрета позоришта у Брчком због тога што је београдски глумац и филмски радник Бранислав Лечић члан жирија.
Екипа представе 64 ауторице Тене Штивичић, у режији Алисе Стојановић и продукцији позоришта Атеље 212 из Београда, навела је како су касно обавијештени да је Лечић члан жирија, истичући како су представу одиграли само из поштовања према публици те да неће учествовати у даљњим активностима фестивалима.
“Вечерас, само сат времена пре почетка представе, обавештени смо да је Бранислав Лечић члан жирија XXXVIII регионалних Сусрета позоришта у Брчком. Одиграли смо представу само из поштовања према публици. Из разлога што се поменути члан жирија активно укључио у поделу медија у Србији на подобне и неподобне, константно и посвећено бавећи се у, за њега, подобним медијима, искључиво иживљавањем, злостављањем и у сваком смислу малтретирањем наше колегинице Данијеле Штајнфелд, не можемо га сматрати ни на који начин особом која може да оцењује наш рад, нити то желимо да дозволимо. Надамо се да ћете разумети зашто нећемо учествовати у осталим активностима фестивала”, навели су у прогласу који је прочитан.
‘Средина која нема снаге да прихвати истину’
Недуго након тога, учешће на овом фестивалу повукла је и екипа представе Шиндлеров лифт, коју је, у продукцији сарајевског Камерног театра 55, према тексту Дарка Цвијетића, режирао Кокан Младеновић.
“Један од основних мотива за наш рад на представи била је потреба да се никада и нигде не релативизују злочини, да жртве имају права да добију глас који ће говорити у њихово име, да имају права да престану да буду повређиване, биле оне живе или мртве. Један од најпотреснијих делова романа је управо онај који говори о сусретима џелата и жртава, силоватеља и силованих у једној средини која нема снаге да прихвати истину и да спозна свој жалосни удео у катастрофи која је задесила друге и другачије”, наводе аутори представе Младеновић и Цвијетић.
Додају како Лечић није осуђен по оптужбама за силовање Данијеле Штајнфелд, али да је је све у вези тог случаја “ставило, у најмању руку, огромну моралну хипотеку над његов лични и уметнички интегритет”.
“Сматрамо да бисмо учествовањем на фестивалу у чијем жирију седи особа оваквог моралног профила постали саучесници у претварању недопустивог у допустиво, неморалног у морално и да бисмо се наругали траумираним ликовима из сопствене представе. У то име вас обавештавамо да се повлачимо из учешћа на фестивалу и из разматрања за награде”, истичу аутори.
Неправоснажна одлука београдског тужилаштва
Данијела Штајнфелд је у марту ове године пријавила полицији да ју је 2012. године силовао Лечић.
Почетком априла некадашња глумица Мерима Исаковић је у интервјуу Недељнику такођер оптужила Лечића да ју је сексуално напаствовао прије 43 године, а њен исказ је тужилаштво користило као свједочење.
Лечић је саслушан убрзо након пријаве и том приликом негирао оптужбе.
Више јавно тужилаштво у Београду је у јулу одбацило кривичну пријаву Данијеле Штајнфелд против Лечића.
Ова одлука још није правоснажна.
(agencije)