spot_img

Doktori upozoravaju na toplotni val: Građanima preporučen maksimalan oprez

spot_img
spot_img
spot_img

Iz Javne zdravstvene ustanove „Zdravstveni centar Brčko“, upozoravaju na opasnosti nadolazećeg toplotnog vala u narednom razdoblju i pozivaju građane na maksimalan oprez, jer je pri velikim vrućinama jako važno spriječiti dehidriranje i pregrijavanje organizma.

Doktorica Snežana Lugonjić, šefica Zdravstvene stanice Brčko, kao ključne mjere zaštite naglasila je izbjegavanje boravka na suncu od 10 do 17 sati, unošenje dovoljno tekućine čak i kada se ne osjeća žeđ i nošenje lagane i prozračne odjeće te nošenje šešira ili kačketa.

„Potrebno je boraviti u rashlađenim prostorijama, provjetravati prostor ujutro i navečer, jesti laganu hranu, voće i povrće te izbjegavati teže tjelesne aktivnosti“, istaknula je dr. Lugonjić.

Pri tome naglašava da simptomi koji se javljaju prilikom velikih vrućina, a vezani su za toplotnu iscrpljenost ili sunčanicu manifestiraju se kao jaka žeđ, vrtoglavica, slabost, glavobolja, mučnina i pojačano znojenje.

„Problem velikih vrućina najčešće se odnosi na osobe koje nisu u mogućnosti zaštititi se od visokih temperatura jer sam njihov proces rada se odvija vani, a pogotovo se to odnosi na građevinske radnike te da se prilikom rada na otvorenom obavezno treba zaštititi glava, piti puno tekućine i koristiti češće pauze tijekom rada“, kazala je dr. Lugonjić.

Liječničku, odnosno hitnu pomoć treba potražiti u slučaju gubitka svijesti, preznojavanja, povišene tjelesne temperature te je potrebno prije dolaska hitne pomoći pacijenta staviti u rashlađenu prostoriju, stavljati mu hladne obloge na vrat, prepone i pazuhe, mjeriti temperaturu te mu davati što više tekućine.

(Radio Brčko)

 

spot_img

Povezano

spot_img

Poslednja vijest

spot_img
spot_img