Поступајући по приједлогу Тужилаштва Брчко Дистрикта БиХ Основни суд у Брчком одредио је притвор Ћазиму Дачају, заступнику у Скупштини Дистрикта осумњиченом за злоупотребу положаја или овлаштења у вези с додјелама грантова удружењима грађана током задњих пет година.
Притвор осумњиченом у трајању од једног мјесеца одређен је због опасности да ће утицајем на свједоке ометати кривични поступак.
Тужилаштво води истрагу против Ћазима Дачаја због сумње да је у периоду од 2015. до 2020. године, као заступник у Скупштини Брчко дистрикта БиХ, искористио службени положај с циљем да себи прибави противправну имовинску корист. Сумња се да је овај скупштински заступник појединим удружењима грађана омогућио да добију грантове за рад, при чему је половину тог новца захтијевао и примио за себе прибавивши противправну имовинску корист у износу од најмање стотину шездесет хиљада КМ.
Пошто је 20. јула лишен слободе те сутрадан доведен у просторије Тужилаштва Дистрикта, тужилац из Одсјека за организовани криминал, привредни криминал и корупцију га је испитао и без одлагања предложио Основном суду Дистрикта да му одреди притвор. Притвор је предложен због опасности да ће осумњичени побјећи с обзиром да посједује држављанство и друге државе и да ће утицајем на свједоке ометати кривични поступак.
Поступајући по овом приједлогу Суд је јуче донио рјешење којим се Дачају, усљед опасности да ће ометати поступак, одређује притвор у трајању од једног мјесеца.
Након одређивања притвора Тужилаштво, у сарадњи с Полицијом Брчко дистрикта БиХ, неодложно наставља истрагу у овом предмету, те даљње процесуирање осумњиченог за кривично дјело злоупотребе положаја или овлаштења (из члана 377 став (3) Кривичног закона Брчко дистрикта).
За ово кривично дјело запријећена је казна затвора од најмање три године, док горња граница ове казне износи двадесет година.
*Предузимање радњи кривичног гоњења према одређеној особи не значи да је та особа заиста и одговорна за почињење кривичног дјела. Према принципу пресумпције невиности, свако се сматра невиним за кривично дјело док се правоснажном пресудом не утврди његова кривица.