spot_img
spot_img

Декомунизација и “Српска прича”: Историчар Немања Девић у четвртак у Брчком

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Доктор Немања Девић, један од најцјењенијих младих историчара у српском свијету и научни сарадник Института за савремену историју у Београду, у четвртак ће у Брчком одржати предавање на тему “Декомунизација српског народа”.

У предавању ће учествовати и Борисав Челиковић, српски историчар, најпознатији по бављењу поријеклом становништва Србије.

Др Девић до сада је објавио скоро 20 научних радова, међу којима се издвајају монографије „Истина под кључем: Доња Јасеница у Другом светском рату“ и „Жртве у Зајечарском округу после 12. септембра 1944“ (у коауторству са др Срђаном Цветковићем). Његова прва књига, коју је објавио као матурант гимназије, садржала је и јединствен попис свих жртава рата у једној локалној средини у Србији и за њу је 2009. године добио награду „Драгиша Кашиковић“.

У Брчком ће, у организацији “Конзервативног клуба”, овом приликом бити представљене и књиге младог историчара, а Девић напомиње да су у њима отворена нека тешка питања из наше историје 20. вијека.

„У њима се говори и о томе колико су биле погубне подјеле међу српским народом у том времену, које никада не треба да се понове“, рекао је Девић.

У књизи “Српска прича” представљена су сјећања мајора Александра Милошевића, који је анонимна личност у српској историји.

„Ми желимо исправити и ту неправду што је једна личност као што је мајор Милошевић потпуно анонимна у нашој историји. Био је елитни официр и један од најближих сарадника генерала Драже Михаиловића. Рођен је 1910, а умро 2009. године. Био је свједок једног времена и ми смо му дали прилику да проговори и буде историјски извор“, рекао је Девић.

Поред “Српске приче”, брчанској публици биће представљена и књига “Босанска голгота: Слом снага ЈВуО у Босни 1945. године”.

Она је плод дужег истраживања двојице историчара из београдског Института за савремену историју. Ова студија даје опширан преглед судбине снага ЈВуО из Србије и Црне Горе послије уласка партизанских снага у те двије покрајине, као и уласка снага Совјетске армије на подручје Србије у јесен 1944. године. Под притиском партизанских и совјетских снага, јединице ЈВуО и Србије повукле су се током касне јесени те године на подручје Босне, у нестварном очекивању искрцавања савезника. Убрзо, њима су се прикључиле и снаге ЈВуО из Црне Горе које су пратиле хиљде цивилних избјеглица бјежећи пред партизанском револуционаронм правдом. Послије низа искушења и безизланих ситуација на подручју Босне обе групације ЈВуО су страдле: Црногорска, дијелом на Лијевча пољу, а дијелом у Словенији послије предаје Британцима код Блајбурга, а Српска у врлетима Зеленгоре. Партизани су извршили масовну ликвидацију остатака обје групе и то послије формалног завршетка Другог свјетског рата у другој половини маја 1945. године, тако смјештајући те масовне злочине у епилог вишеструког грађанског рата у окупираној Краљевини Југославији 1941-1945.

Књига доноси нова истраживања злочина на ширем подручју источне Босне илустрована је са више од 200 фотографија, од којих се многе по први пут објављују у јавности.

Предавање и промоција књига заказани су за четвртак, 3. март од 18 часова у Културно-административном центру “Патријарх српски Павле”.

Улаз је слободан.

 

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img