Срби су народ чији се простор и историја везују за непрекидно страдање, јер је то крст који носи од када се опредијелио за хришћанску вјеру и пут Богочовјека, али је то и цијена слободе, рекао је професор на Богословском факултету у Фочи Дарко Ђого на предавању у Брчком.
“Људи страдање схватају као нешто што је инцидентно и што се дешава с времена на вријеме. Такво схватање страдања не одговара суштини српског идентитета. Мјера нашег очекивања Царства Божијег је мјера страдања, а не мјера удобности”, поручио је Ђого.
Говорећи о прекрајању историје, Ђого је рекао да се то ради како би се промијенила физиономија једног народа и како би се реално историјско памћење замијенило неким другим садржајима који су намјерно уметнути да би потиснули културу памћења.
Предавање Дарка Ђога одржано је у Културно-административном центру “Патријарх српски Павле” у оквиру манифестације “Косовско распеће од Јасеновца до `Олује`” којом се у Брчком обиљежава 27 година од страдања Срба у хрватској војној акцији “Олуја”.
Организатори манифестације, која се завршава 6. септембра, су Српско просвјетно и културно друштво “Просвјета” и Конзервативни клуб из Брчког.
Предсједник Конзервативног клуба Цвијан Пајкановић рекао је да судилиште косовско преко јасеновачког стиже и до “Олује”, те да српски народ има потребу да то памти како му се не би исто поновило у будућности.
“А и када бисмо то поново доживјели, ми се надамо и вјерујемо у васкрсење и живот вјечни”, поручио је Пајкановић.
Предсједник Скупштине Брчко дистрикта Синиша Милић рекао је да је важно да се кроз активности Конзервативног клуба и Српског просвјетног и културног друштва “Просвјета” афирмишу традиционалне вриједности и дубљи смисао људског постојања.
“Ми ћемо након ових догађаја 14. септембра обиљежити 30 година од страдања Срба са буквичке регије”, рекао је Милић.
(срна)