Скупштина Брчко дистрикта недавно је усвојила измјену Закона о дјечијој заштити, у којој јасно наглашава да дјечији додатак могу примати само она дјеца која су напунила 7 година живота и која редовно похађају школу.
Ова измјена закона донијела је и одређене проблеме на самом почетку нове школске године са којима се суочавају и ученици првог разреда Осме основне школе.
“Проблем је тај што су у наш разред, гдје иду дјеца од седам година, уписана дјеца која имају девет, десет, једанаест, чак и дванаест година. Ми сматрамо да то није у реду зато што њихова доб и доб наше дјеце не иду заједно”, каже Мирела Бобаш, једна од мајку чије дијете похађа ову школу.
“Не може неки петнаестогодишњак или четрнаестогодишњак бити у разреду са неким шестогодишњаком или седмогодишњаком. Ја опет наглашавам, ми никог не дискриминишемо, нама само сметају та одрасла дјеца” додаје још једна мајка, Самира Пешталић.
Закон о основном образовању прописује да се у први разред уписују дјеца која до првог априла напуне шест година, затим прођу стручну комисији и оцјену зрелости.
Из управе Осме основне школе истичу да су свјесни ситуације у којој се налазе, али да тренутно не могу ништа учинити.
“Овдје се ради о дјеци Ромима и оним који се не изјашњавају као Роми и који су довели старију дјецу управо из тог разлога, што док није дошло до измјене у Закону о дјечијој заштити, они су могли примати дјечији додатак, без обзира била дјеца редовна или не”, објашњава Садета Хасић, директор Осме основне школе.
Забринути родитељи кажу да немају ништа против да ромска дјеца похађају школу заједно са њиховом дјецом, али ипак наглашавају да старосна доб дјеце треба бити ограничена.
“Нама дјеца не сметају. Значи, нек дјеца иду, али зна се и одрасли гдје иду. Ако је четрнаест, петнаест година, нек га даје у други разред, а ово што је млађе, нека иде са овом дјецом. То се ја ништа не буним. Проблем је што иду велика дјеца са малом дјецом у школу”, каже родитељ ученика Осме основне школе, Сенад Хусељић
Уколико овај проблем ускоро не буде ријшене, родитељи најављују и предузимање одређених мјера.
“Ми као родитељи смо планирали да нашу дјецу испишемо из ове школе, Осме основне, и да их пребацимо у Брчко или неку близу школу, јер једноставно не можемо да пуштамо дјецу и да размишљамо хоће ли се њима шта десити, хоће ли ти велики њих гуркати или ће случајно бити неки конфликт”, закључује Мирела Бобаш.
(brcko.tv)