Povodom obilježavanja Dana distrikta sinoć je u gradskom Muzeju održana prva ovogodišnja radionica za 26 učenika osnovnih škola uzrasta od sedam do 11 godina pod nazivom „Kreativna prošlost – pećinsko slikarstvo“.
Cilj radionice je da se kroz rekonstrukciju pećine iz doba gornjeg paleolita prikaže kako je izgledala umjetnost prije više od 40 hiljada godina, rekla je arheolog Vanja Žigić i voditelj etnoarheološke zbirke u Muzeju Brčko distrikta.
„Uglavnom su se u pećinama prikazivali motivi bizona, jelena i konja te nekih divljih životinja. Ponekad su se na zidovima pećina nalazile i razne geometrijske i ljudske figure koje su crtane žutim, oker i smeđim bojama i to želimo pokušati rekonstruisati i prikazati našim učenicima“, istakla je Žigić.
Prema njenim riječima, djeca su imala priliku da na nesvakidašnji način u improvizovanoj pećini od kartona oslikaju motive životinja koje su naši preci lovili i crtali u prošlosti i saznaju više o tadašnjem načinu života homosapiensa.
Viši stručni saradnik za arheologiju u Muzeju Brčko distrikta, arheolog Enida Murselović rekla je da su ovakve radionice za djecu prirodan slijed dešavanja u Muzeju koje su ušle u redovan rad ove ustanove.
„Svako dijete u ovom uzrastu je na neki način zaljubljeno u arheologiju i prošlost i vjerno prati svaku radionicu iz kojih nauče mnogo toga o životu iz tog doba“, navela je Murselović najavljujući za sredinu godine i ljetnju školu arheologije koja će kao i prošle godine okupiti veliki broj zaljubljenika u arheologiju.
Polaznici ove zanimljive radionice izrazili su zadovoljstvo što su kao dio jedne neobične grupe, imali priliku oslikavati i crtati motive iz praistorije i bar na trenutak naći su u ulozi čovjeka iz tog doba.
(radiobrcko.ba)