Скупштина Брчко дистрикта дала је зелено свјетло измјенама Закона о удружењима и фондацијама, које би требало увести више реда у додјели новца невладиним организацијама и удружењима грађана.
Срђан Блажић, шеф Одјељења за стручне и административне послове у Влади Брчко дистрикт рекао је да су предложеним измјенама настојали дефинисати области од јавног интереса за Брчко дистрикт БиХ.
– То је први корак у покушају да ријешимо област планирања додјеле грантовских средстава у Дистрикту – рекао је Блажић.
Појаснио је да би након усвајања измјена и допуна овог закона услиједило доношење одлуке о буџетском суфинансирању и финансирању пројеката и програма од стране Владе.
– Ова одлука би на прецизнији начин одредила како се та средства додјељују, а обухватила би све грантове који нису законски регулисани. Влада би путем програма, који би се доносио приликом усвајања буџета, дефинисала области од јавног интереса и планирала новац за ту намјену – појаснио је Блажић.
Истакао је да би се средства додјељивала путем јавног позив, према утврђеним критеријумима, а програме и пројекте би оцјењивале комисије одјељења надлежних за области од јавног интереса које би пратиле њихово извршење и оцјењивале извјештаје невладиних организација.
У прошлој и овој години је из буџета Брчко дистрикта кроз грантове невладиним организацијама, спортским колективима и културно – умјетничким друштвима и мјесним заједницама издвојено око 34 милиона КМ.
– Основно питње је који су резултати улагања Владе у невладин сектор – рекао је Блажић. Истакао је да се мора мијењати и свијест на начин да улагање у НВО сектор не буде трошак него инвестиција.
Измјене овог закона подржала је и опозиција.
Суад Бурић посланик СДП-а оцјенио је да је ово почетак рјешавања проблема о коме се у Брчко дистрикту и Скупштини дискутовало више пута.
– Добили смо увјеравања да ће овим измјенама бити спријечено амандманско издвајање грантова, да ће новац бити лоциран на једном мјесту и додјељиван према прописаним процедурама. До сада смо имали потпуну нетранспарентност и могућност посланика да сами оцјењују која су то удружења. Процедуре су биле формалне и средства која су посланици додјељивали својим амандманима су морала бити реализована – рекао је Бурић.
Јавна расправа
(srpskainfo.com)