spot_img
spot_img

Brčko: Dežurstvo se vratilo, pa ponovo ukinuto – trajnog rješenja nema

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Nova školska 2024/25. godina je počela, a dežurstvo učenika u osnovnim i srednjim školama Brčko distrikta BiH je i dalje bilo prisutno, protivno Zaključku Inspektora za obrazovanje od 18.03.2024. godine kojim je naloženo njegovo ukidanje.

Nakon te spoznaje, Inspektorat reaguje i 09.09.2024. nalaže školama da se ukinu dežurstva. Zašto nije na vrijeme pronađeno rješenje kojim bi škole obezbjeđivala profesionalna lica, treba pitati odgovorne u Odjeljenju za obrazovanje. Floskula „Djeca su nam najvažnija“, koju često ističu u školama i Odjeljenju, ovim nečinjenjem pokazuje pravo lice.

Umjesto da se trajno riješi problem uništavanja školske imovine i školskog dvorišta, obezbijedi sigurnost učenika, nastavnika i uprave škole, to isto Odjeljenje za obrazovanje, ako su informacije koje imam tačne, radi na pravnim aktima kojima će pokušati legalizovati iskorištavanje učenika da rade poslove portira za korist škole, kao što su legalizovali i korupciju u zapošljavanju.

No ovaj put protiv sebe imaju Okvirni zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju i Konvenciju o dječijim pravima, pa bi pojedinci mogli krivično odgovarati zbog zloupotrebe položaja i iskorištavanja djeteta.

Samo neuk i zlonamjeran čovjek može u dežurstvu učenika pronaći pedagošku korist, a zanemariti štetu i rizike po dijete. Ponavljam: škola iz nastavnog procesa (sa bilo kojeg časa) NE SMIJE izuzeti DIJETE i dati mu obaveze koje su najsličnije radnom mjestu portira.

Pri tome, DIJETE dežura samo ili u paru, bez nadzora odraslih osoba, i prvo je na udaru potencijalnog nasilnika. Dežurstvo učenika nikada nije bilo predmet naučnog istraživanja koje bi dokazalo njegovu pedagošku korist.

Princip „ja mislim…“ nije pedagoški princip i ne može kao takav biti dio školskog sistema, bez obzira od koga dolazi „ja mislim“ mudrost.

Dežurstva učenika su zabranjena u Srbiji i Hrvatskoj. Ko želi, može da pronađe informacije na internetu. Nažalost, u mnogim školama Republike Srpske i Federacije BiH taj fenomen je još uvijek prisutan. Nakon što moja lokalna zajednica trajno riješi ovu problematiku, podnijeću identičnu prijavu Ministarstvima obrazovanja i Inspektoratima u entitetima. Krajnji cilj je ukidanje dežurstva učenika u cijeloj BiH.

Zaključak: Brčko distrikt BiH je prva lokalna zajednica u BiH koja ukida fenomen „dežurstvo učenika“. Sljedeći korak je rješavanje pitanja bezbjednosti učenika, nastavnika i uprave u srednjim i osnovnim školama na sistemski način, kao i obezbjeđenje školske imovine i školskog dvorišta od vandalizma. Škole su, nažalost, jedine ustanove koje nemaju adekvatnu zaštitu, a njih pohađaju djeca. Koje je rješenje?

Rješenje je zapošljavanje lica koja će i fizički i mentalno biti spremna na moguće izazove.

Zaposleni treba da imaju niz ovlaštenja i radnih zadataka, od zaštite sigurnosti učenika, radnika škole i roditelja, legitimisanja onih koji ulaze u školu, do čuvanja školske imovine i identifikacije učenika koji se ponašaju vandalski prema istoj.

U suštini, mogli bismo imati osobe koje će biti zadužene da se u potpunosti poštuju Pravila škole kada je u pitanju ponašanje učenika, a čija će službena zabilješka biti osnov za snižavanje vladanja učenicima koji se u školi ponašaju devijantno i destruktivno.

I na kraju pitanje za one koji vole argumentovano komentarisati: da li je bolje rješenje koje je ponudio Božidar Jović, ili rješenje Odjeljenja za obrazovanje BD, koje je i nezakonito, da sve ostane kako je i bilo?

Božidar Jović, profesor i roditelj

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img