spot_img
spot_img

Битка за једнодневни излет у Првој основној школи се наставља – родитељи траже излет за своју дјецу

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Након сазнања да само ученици Прве основне школе у Брчко дистрикту БиХ неће ићи на једнодневни излет, 30. априла 2022. године смо добили отворено писмо родитеља ученице другог разреда Божидара Јовића који је у тексту указао да су дјеца овом одлуком неосновано ускраћена за први једнодневни излет након пандемије COVID-19.

Подсјетићемо, одлуку да ученицима Прве основне школе у Брчком не буде допуштен одлазак на једнодневни излет је донио Школски одбор и поред чињенице да је излет планиран Годишњим програмом рада школе, а као разлог је наведено да наставницима који би водили дјецу Одјељење за образовање не би било у могућности исплатити пола дневнице у износу од 12,50 КМ (ријечима: дванаест марака и педесет фенинга). Одлука Школског одбора је донесена гласањем 3:2 против излета.

Представник родитеља у Школском одбору испред Вијећа/Савјета родитеља је, такође, гласао против извођења излета, чиме је изгубио легитимитет представљања свих родитеља у Школском одбору, с обзиром да су се родитељи већински изјаснили ЗА једнодневни излет. Упознат са поменутим чињеницама, родитељ ученице 2. разреда Прве основне школе Божидар Јовић је покренуо иницијативу за промјену одлуке Школског одбора, којом би ученицима био организован једнодневни излет и иницијативу за смјену представника родитеља у Школском одбору који је изабран испред Вијећа/Савјета родитеља. Колико је до сада урађено да се разријеши овај проблем, разговарали смо управо са Божидаром Јовићем.

Брчко Данас: Господине Јовићу, зашто сте се одлучили на овај корак?

Божидар Јовић: „Једини начин да као родитељ заштитим интересе свог дјетета и остале дјеце која иду у Прву основну школу је формално дјеловање према установи и институцијама. Ове иницијативе ће показати моралну одговорност органа управљања школом јер свака одлука мора одражавати интересе ученика, а не супротно. Прва иницијатива иде у правцу промјене одлуке Школског одбора којом ће исти донијети једино исправну одлуку у интересу дјеце. Друга иницијатива је упућена Вијећу/Савјету родитеља који би требало да се изјасни о повјерењу особи која је заступала свој лични став у Школском одбору и на тај начин изгубила легитимитет, а не став родитеља који су се недвосмислено изјаснили ЗА једнодневни излет. Видјећемо да ли ће Школски одбор и Савјет/Вијеће родитеља поступити у складу са моралним принципима или не, а након њихове одлуке, поново ћу се обратити медијима и изнијети свој став који дијеле стотине родитеља.

Б.Д.: Да ли су иницијативе само Ваш став или одражавају став и других родитеља?

Б.Ј.: „Иницијативе су став анкетираних родитеља Прве основне школе путем онлајн анкете, а који су јасно исказали своје мишљење: од 216 анкетираних, 91,7% је гласало потврдно да Школски одбор промијени своју одлуку.

Такође, у истој анкети од 217 анкетираних чак 83,4% је подржало иницијативу за смјену представника родитеља у Школском одбору, 10,1% је рекло да не зна да ли треба покренути иницијативу, а 6,5% је гласало против ове иницијативе. Мислим да овај показатељ говори о ставу родитеља по овом питању и да га Вијеће/Савјет родитеља треба уважити на сљедећој сједници. Број анкетираних је релевантан узорак за процјену и доношење коначног суда. Да су анкетирани сви родитељи из Прве основне школе, резултат би био сличан овом.

Б.Д.: Јесте ли као родитељ задовољни наставним процесом и цјелокупним стањем у основном образовању Брчко дистрикта БиХ?

Б.Ј.: „У наставном процесу сам 20 година, и када посматрам основно образовање у мојој локалној заједници из перспективе и родитеља и просвјетног радника, морам констатовати да у многим сегментима много заостајемо за Републиком Српском и Федерацијом БиХ. Основни проблем су Закон о основном и средњем образовању Брчко дистрикта БиХ и Правилници који из њега слиједе, а који би требало додатно да уреде ову област. Навешћу само један примјер који је у директној супротности са савременим педагошким принципима и који се под хитно мора промијенити, а то је давање субјективне моћи наставницима у наставном процесу у складу са Правилником о праћењу, вредновању и оцјењивању ученика основних школа у Брчко дистрикту БиХ. Наиме, у члану 15. став (4) Правилника дефинисано је да закључна оцјена НИЈЕ аритметичка средина свих оцијена, него „општи утисак наставника о раду, резултатима рада и залагања ученика“! Општи утисак је субјективна и немјерљива категорија, те стога неприхватљива у педагошкој науци, и у теорији неко дијете може добити оцјену врло добар (4), а при томе у наставничком дневнику има оцјене 5,5,5,5,4,4,4. Ако став (3) каже да „наставник мора бити објективан и непристрасан“, којим квантитативним и квалитативним индикаторима доказује објективност „општег утиска“ који је немјерљива категорија која нигдје није дефинисана? Шта, уопште, значи „општи утисак“?! Која педагошка документација га доказује? Ако се моје дијете побуни због учињене неправде наставника који фаворизјуе одређено дијете, а таквих случајева има у пракси, да ли ће моје дијете бити жртва „општег утиска“? Ако родитељ или дијете пријаве наставника који прича на мобилни телефон у току часа, наставника који се погрдним ријечима обраћа ученицима, наставника који не преноси знање на прави начин, итд, да ли ће ученик бити жртва „општег утиска“? Шта значи „сума свих резултата рада“ ако имамо категорије процјене које се не оцјењују бројчано (утисак наставника, залагање ученика и сл.)? Шта су „резултати рада“ и гдје су дефинисани? Зашто наставник може да има свој систем процјене резултата рада који може бити дијаметрално супротан другом наставнику који предаје исти предмет истом разреду у другој школи? Постоји ли у Брчком дидактичко упуство и препоруке за савладавање очекиваних исхода из НПП-а за сваки наставни предмет? Да ли знате да НПП, један од најбитнијих документа у којем су, између осталог, дефинисани исходи оног што дјеца треба да знају, нису јавно објављени на страници Владе БД у пдф верзији?! У прилогу вам је НПП за 5. разред из предмета Музичка култура из РС, прочитајте дидактичко упутство и препоруку да видите о чему причам (овдје преузети).

Ово је само дио од низа уочених мањкавости које се директно тичу свих ученика основних школа у Брчко дистрикту БиХ и њихових родитеља.

Б.Д.: Према Вашем мишљењу, које је рјешење да се унаприједи наставни процес у Брчко дистрикту БиХ?

Б.Ј.: Активан приступ родитеља који требају кроз Вијеће/Савјет родитеља да иницирају конкретна рјешења за уочене проблеме и активно укључивање цивилног сектора кроз мониторинг процеса у Одјељењу за образовање. Прво и основно је запослити квалитетне наставне кадрове који су дипломе стекли на акредитованим високошколским установама и престати их незаконито запошљавати по уговору о привременим и повременим пословима који представља школски примјер дискриминације радника са једне и политичког запошљавања са друге стране (хаха, школски!). Анализирати Закон о образовању у основним и средњим школама Брчко дистрикта БиХ и постојеће Правилнике који проистичу из Закона и иницирати њихове измјене на начин да буду усклађени са истим актима из Републике Српске и Федерације БиХ. То је и формална обавеза која проистиче из Статута Брчко дистрикта БиХ. У овај процес треба укључити што већи број родитеља и невладиних организација јер је образовање, као и здравство, један од стубова друштва и интерес свих нас је да ове области буду уређене. Имамо квалитетне педагоге који могу унаприједити образовни систем у Брчком, а међу њима су бројни магистри и доктори педагошких наука који имају компетенције за тај посао.

Б.Д.: Господине Јовићу, хвала Вам. Пратићемо и даље како ће бити разријешен овај, али и други проблеми, на које сте указали.

 

 

 

(brckodanas.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img