Сенад Османовић поднио је оставку на мјесто шефа Одјељења за образовање у јеку пандемије, у тренутку када су школе биле затворене и док се размишљало о увођењу онлајн наставе.
Одлуком о разрјешењу, са даном 29. новембра 2020. године Сенад Османовић разријешен је дужности шефа Одјељења за образовање.
Информацију о оставци Османовић је за портал Otisak.ba потврдио 1. децембра, рекавши да се су разлози за њу техничке природе.
“У складу са прописима, рјешавање свог радно-правног статуса, као што ће још неки чланови Владе вјероватно који су у оваквом или сличном статусу као ја исто урадити”, рекао је тада Османовић.
Ипак, судећи по документима до којих је дошао портал Times.ba, ово је само почетак правних манипулација које су Османовићу омогућиле да практично сам себе именује на позицију шефа Пододјељења у оквиру Одјељења кога је био шеф!
Наиме, Закон о државној служби Брчко дистрикта регулише повратак са функције упосленика Владе Брчко дистрикта, и то тако што се након истека мандата или оставке особа којој је мандат истекао враћа на исто или слично мјесто на коме је прије функције радила.
У овом случају, то би значило да би се Сенад Османовић требао вратити на позицију наставника историје у Другу основну школу.
И заиста, након одласка Османовића 2015/2016. године са мјеста наставника историје до повратка упосленика са фукнције, на ту позицију примљен је М. К. којем је радни однос прекинут 29. новембра ове године, на исти дан када престаје да важи фукнција шефа Одјељења за образовање.
Ипак, чини се да се Османовићу није враћало за наставничку катедру. Како би избјегао рад као наставник историје, он је на самом крају свог мандата, као шеф Одјељења за образовање, не обазирући се на законску регулативу, сам себе прогласио прекобројним – јер наводно нема више потребе за наставником историје у Другој основној школи у којој је био примљен на неодређено вријеме.
Османовић затим тражи интерни премјештај на позицију шефа Пододјељења за људске ресурсе и запошљавање у Одјељењу за образовање.
Овим чином, између осталог, Османовић је прекршио закон о државној служби, гдје јасно стоји да се упражњена мјеста попуњавају на основу отворене конкуренције – то јесте путем јавног или интерног огласа, гдје је за све наведено надлежан Одбор за запошљавање.
Интерни оглас морао је бити објављен на интернет страници Владе Брчко дистрикта, али новинар Times.ba исти није успио пронаћи.
Да није било никаквог огласа, показује и рјешење које се доноси по основу захтјева Сенада Османовића.
Поступајући на овај начин, оправдано је питање да ли је Османовић дошао у сукоб интереса и починио кривично дјело злоупотребе положаја, о чему ће, без сумње, одлучити надлежне институције – Полиција и Тужилаштво Брчко дистрикта.
Позицију шефа Пододјељења за људске ресурсе и запошљавање иначе је обнашао Хајрудин Захировић, који је у јануару ове године отишао у пензију. Конкурс за ову позицију расписан је тек скоро шест мјесеци након његовог пензионисања, односно 26. јуна ове године.
Times.ba покушао је пронаћи и овај конкурс на званичној страници Владе, али безуспјешно. Умјесто конкурса, пронађена је Одлука о дјелимичном поништењу јавног конкурса који је објављен 30. 11. 2020. године, гдје јасно стоји да је поништен конкурс у Одјељењу за образовање, тј. Пододјељењу за људске ресурсе и запошљавање, управо за радно мјесто шефа ове институције – један извршилац на неодређено вријеме.
Судећи по документацији овог портала, Османовић је избјегао и конкурс који је поништио његов страначки колега, предсједник Одбора за запошљавање Амир Софтић, наравно у Османовићеву корист.
Како се јасно види у Рјешењу, Османовић је предложио сам себе за позицију шефа Пододјељења за људске ресурсе и запошљавање, иако је то Пододјељење у оквиру Одјељења кога је шеф!
Сасвим је јасно да Османовић, као шеф Одјељења, никако није могао конкурисати на позицију за чији избор управо он именује “независну комисију” за запошљавање.
Читава ситуација постаје још баналнија с обзиром да је Османовић тражио интерни премјештај након што је практично сам себе прогласио вишком.
Османовић ће, дакле, након истека посланичког мандата 2024. године, умјесто на радно мјесто наставника историје, доћи на боље плаћено мјесто шефа Пододјељења за људске ресурсе и запошљавање, иако ту функцију раније није обављао.
Додајмо и то да се наставник историје који је Османовића мијењао у периоду док је овај обављао позицију шефа Одјељења, проглашава вишком непосредно пред почетак другог полугодишта школске године, па се поставља питање шта је исти радио током читавог првог полугодишта.
Иначе, план о броју наставника доноси се у јуну ове године до јуна наредне године, а за њега је, као и за запошљавање одговорно управо Одјељење за образовање!
Тако остаје нејасно откуд у пола школске године одједном мањак часова.
Погледајте комплетан прилог портала Times.ba под називом “Катализатор Дистрикта”:
(times.ba)
[…] Podsjetimo, o ovoj temi portal nula49.com već je pisao. […]