Негативни миграцијски трендови и све масовнији одлазак становништва с подручја Унско-санског кантона стварају проблеме у свим областима друштвеног живота у овом кантону, па је тиме оптерећен и овдашњи здравствени систем.
То се најбоље огледа у смањењу броја здравствених осигураника, што се директно одражава на новчана средства која се трансферирају у области здравства.
Истовремено, услуге поскупљују због све старијег становништва, које често тражи здравствену скрб и његу.
“Завод здравственог осигурања УСК се приликом финансирања здравствених установа искључиво руководи бројем осигураника, а тај број је из године у годину мањи. Тренутно је у Санском Мосту регистровано 22.300 осигураних лица, што је рецимо за око 400 мање у односу на прошлу годину. Остаје нам популација која је старија и болесна, повећава се број услуга које пружамо, трошкови расту, а средства су иста”, каже Санда Чекић, директорица Дома здравља у Санском Мосту.
Идентична ситуација је и у Босанском Петровцу, гдје је такођер све мање становништва, а тиме и здравствених осигураника.
“Ја бих тај проблем посебно потенцирала, јер он нарочито долази до изражаја у малим срединама као што је Босански Петровац. Остају нам стари пацијенти који су захтјевни и чије лијечење пуно кошта, а новца је све мање”, каже Сабина Софтић, директорица Дома здравља у поменутој опћини.
Због проблема у финансирању здравствених установа, у протеклим годинама Влада УСК је у неколико наврата финансијски интервенисала. Министар здравства Мурис Халкић наводи како су у протеклој години са додатних 13 милиона марака помогли овдашње здравствене установе, а ове године биће издвојено још око 10 милиона.
Према његовим ријечима, проблем представља и расцјепканост система здравствене заштите, који је неприступачан пацијентима.
“Ми смо принуђени да наше пацијенте шаљемо у клиничке центре у другим градовима, а само за трошкове транспорта годишње издвајамо преко два милиона марака, о трошковима лијечења да се и не говори”, истиче Халкић. Проблеми у раду овдашњих здравствених установа највећим дијелом су створени због начина финансирања здравства које се одвија преко Завода за здравствено осигурање УСК.
То је временом створило велике потешкоће у раду здравствених установа, чије је пословање оптерећено великим дуговањима. Највеће проблеме имају Кантонална болница у Бихаћу, чија акумулирана дуговања износе око 12 милиона марака, те Опћа болница у Санском Мосту, која већ годинама послује на рубу економске опстојности, при чему се запосленицима не исплаћују топли оброци нити друге принадлежности по колективном уговору.
(nezavisne.com)