spot_img
spot_img

Због Украјине ЕУФОР скоро удвостручио број војника у БиХ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Од почетка рата у Украјини ЕУФОР је удвостручио број војника у БиХ, а имају могућност да тај број додатно утроструче, односно повећају за више од шест пута у односу на претходно стање.

Наиме, ЕУФОР је прије избијања кризе у БиХ имао стационираних 600 војника, а у протеклом периоду пристигло је још 500 војника.

Њемачка ових дана треба да пошаље својих 50 војника, а Влада Уједињеног Краљевства је прије тачно годину дана најавила да ће и они вратити своје војно присуство у БиХ.

Према мандату мисије, ЕУФОР у БиХ може максимално стационирати 3.500 војника, а Шејмос Шанон, портпарол ЕУФОР-а, за “Независне” је рекао да у овом тренутку не може говорити о плановима или спекулацијама о могућем слању додатних војника.

“Треба уложити значајне политичке и логистичке напоре да се обезбиједе трупе за мултинационалну војну организацију. Када дође до званичног распоређивања трупа, ЕУФОР ће све детаље изнијети у саопштењима и путем друштвених мрежа”, рекао је он.

Влада Њемачке ових дана треба да упути трупе у БиХ, а у Амбасади Њемачке у БиХ су нам рекли да се за детаље обратимо ЕУФОР-у, док у ЕУФОР-у истичу да је ово ангажовање још у фази планирања и истраживања.

“Ако у коначници дође до одлуке да ће Њемачка ангажовати војнике, детаљи ће бити објављени од стране ЕУФОР-а, када до тога дође”, рекао нам је Шанон.

Што се тиче Владе Британије, речено нам је да у овом тренутку нема информација о њиховом ангажману, али се може претпоставити да би било тешко изводљиво да британске трупе уђу у БиХ ако нису у склопу ЕУФОР-а, јер би за то требала посебна одлука. Подсјећања ради, Влада Британије је након Бреxита одлучила да напусти ЕУФОР и да не партиципира више у војним мисијама које води ЕУ.

У Европској комисији су нас усмјерили на неколико докумената којима се дефинише мандат и мисија ЕУФОР “Алтхеа”, што је њен званични назив.

Према тим информацијама, мисија ЕУФОР-а је подршка укупној стратегији ЕУ у БиХ, стварање сигурног окружења у БиХ и обука и тренинг с припадницима Оружаних снага БиХ.

Правни основ за мисију је Резолуција Савјета безбједности УН од новембра прошле године, којом је мисија продужена за годину дана.

У резолуцији, која је усвојена једногласно, наглашено је да је у БиХ потребно присуство ЕУФОР-а и НАТО-а како би се осигурала имплементација анекса Дејтонског споразума који се односе на војне аспекте.

“Резолуција даје овлаштење земљама чланицама да предузму све неопходне мјере како би осигурале ефективну имплементацију и придржавање анекса И-А и ИИ Мировног споразума и наглашава да ће све стране и даље бити сматране једнако одговорним за њихово спровођење и да ће бити предмет спровођења споразума од стране ЕУФОР ‘Алтхеа’ и НАТО присуства у складу с потребом”, истакнуто је.

На страници мисије ЕУФОР-а наглашено је да се ради о “способној и добро опремљеној војној сили”.

“Ми смо поуздани партнер ваше земље док се БиХ наставља кретати ка путу просперитета и стабилности”, истакнуто је. Како је наглашено, главни задатак мисије је очување суверенитета и територијалног интегритета БиХ.

Иначе, операција се спроводи у складу с аранжманима из Берлина плус, којим су дефинисани односи ЕУ и НАТО-а, а до ових аранжмана дошло је након што је НАТО мисија СФОР предала мандат војној мисији ЕУ.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img