spot_img
spot_img

Затварају се школе, кафићи, фризерски салони и трговачки центри у Српској

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Због погоршања епидемиолошке ситуације, забрањен је рад угоститељским објектима, те обављање услужних дјелатности, рекла је након данашње сједнице Републичког штаба за ванредне ситуације министар трговине и туризма Сузана Гашић.

Ријеч је о фризерским и козметичким салонима, а забрањен је и рад базенима, скијалиштима, тржним центрима, приређивачима на срећу и установа културе позиришта, бисокопи и слично. Наглашава да је ријеч о мјестима гдје се скупља већи број људима.

– Мјере се доносе на седам дана. Позивам грађане да допринесу спречавању ширења вируса – поручила је Гашићева.

Гашићева истиче да угоститељски објекти за смјештај, могу пружати услуге смјештаја, а услуге исхране и пића од шест до 22 часа за своје госте

– Дозвољена је шалтеска достава и продаја хране и пића – нагласила је Гашићева

Наталија Тривић, министарка просвјете и културе Републике Српске, каже да је одређени број школа захтијевао пребацивање на онлајн наставу. Ријеч је о 12 школа у Српској.

– Предложили смо Штабу да обуставимо комплетну наставу у свим основним и средњим школама, на седам дана. Настава ће бити организована онлајн. Ситуацију ћемо даље пратити – рекла је Тривићева.

Нагалсила је да се на седам дана у цијелој Српској затварају и установе културе.

– Апелујем на све грађане да све урадимо, како би дошло до смањења ширења корона вируса – поручила је Тривићева.

Милован Крчо, директор Инспектората РС, наглашава да су инспектори за два дана обавили 1.042 контроле поштовања епидемиолошких мјера.– Утврдили смо 68 случајева кршења ових мјера и издали казне у износу од 99.000 КМ. У случају драстичних мјера, објекти су затварани, а то се десило у десет случајева – рекао је Крчо.

Према његовим ријечима, с обзиром на велики број кршења мјера, оне су морале бити пооштрене.

Бранислав Зељковић, директор Института за јавно здарвство Републике Српске, каже да је повећан број и позитивних и хоспитализованих.

– Једини начин заустављања ширења вируса је увођење рестриктивнијих мјера. Да бисмо зауставили раст броја пацијената, морамо зауставити број новозаражених. Свјесни смо да ниједна мјера није популарна, али тренутно не постоји бољи начин стабилизације ситуације пооштравањем мјера и вакцинацијом – каже Зељковић.

Према његовим ријечима, највећа концентрација вируса је код особа између 30 и 65 година.

– Мјере нису популарне, али треба да буду ефикасне. Показало се да се добар дио грађана не придржава ношења маске. Апелујемо на људе да буду максимално одговорни – наглашава Зељковић.

Каже да је јако битно да се у овом тренутку смање окупљања грађана, а да људи максимално треба да поштују мјере.

– За санирање епидемиолошке ситуације засигурно ће нам требати дужи период – поручио је Зељковић.

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img