spot_img
spot_img

Занимљивости избора у БиХ: У фотељу одборника и са седам гласова

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

И ове локалне изборе, као и сваке претходне, у Босни и Херцеговини обиљежило је неколико занимљивих ситуација, као што је, рецимо, у општини Купрес у Републици Српској, гдје је кандидат СНСД-а Гојко Шербез од свог противкандидата за начелника ове општине Момчила Марића имао само један глас више, међутим о начелнику ове општине, по свему судећи, одлучиће четири гласа која треба да стигну из иностранства.

“Мислим да је бројање било фер и коректно и ту немам примједаба. Имали смо и седам неважећих листића, три празна, али имамо и још четири гласа из иностранства који тек треба да стигну и да се преброје. Нисам никога лобирао нити звао те гласаче из иностранства. Знам те људе који су тамо вани, а како су они гласали, појма немам”, рекао је Марић за “Независне”.

Већ током изборне ноћи на једној од пресконференција Централне изборне комисије (ЦИК) БиХ било је постављено питање шта у случају да оба кандидата имају исти број гласова, међутим нико од присутних чланова ЦИКа није знао одговор на то питање уз коментар да се то до сада никада није десило.

Када је ријеч о мањим општинама, занимљиво је, рецимо, да ће кандидат НДПа Дамир Мрковић у општини Источни Мостар врло вјероватно постати одборник са свега седам освојених гласова.

Од занимљивости са ових избора издвајамо и то да је, рецимо, Дејан Сејмановић, који ради као конобар у ресторану Народне скупштине Републике Српске освојио више гласова од свог страначког колеге Милана Петковића, који је потпредсједник Народне скупштине Републике Српске, а који је био носилац листе у Бањалуци.

Када је ријеч о носиоцима листа, углавном су сви они добили највећи број гласова који су ишли тој странци, а убједљиво највећи број гласова у Републици Српској како кандидат за одборника добила је Сања Вулић, кандидат СНСДа за градску скупштину у Добоју, која је освојила 21.899, гдје пет странака сад тражи ново гласање.

Једна од необичних ситуација је и кандидатска листа СНСДа за одборнике у Бањалуци. Наиме, Мишо Ковачевић и Драгослав Топић, који су на листи на задњем и презадњем мјесту (35. и 34. мјесто) престигли су многе своје колеге које се налазе на првим мјестима на листи. Тако је Ковачевић по броју гласова на високом трећем мјесту, а Топић само мјесто иза њега.

Што се тиче несвакидашњих ситуација које су обиљежиле овај изборни процес, једна од њих свакако је и смрт Мирсада Пеце, кандидата СДА за начелника Травника, који је на крају добио и највећи број гласова. Овај случај изазвао је бројне недоумице због којих ће ЦИК тражити мишљење и међународних институција и експерата. СДА, чији је Пецо био кандидат, сматра да избори треба да се понове, док у ХДЗу сматрају да побједа треба да оде њиховом кандидату Горану Пејкановићу, који је у тој општини као кандидат за начелника освојио више од 6.500 гласова и био је други, одмах иза Пеце.

“Сљедећи кандидат по броју гласова је новоизабрани начелник. Ниједног упоришта у закону нема да се избори у Травнику понове, то је само жеља СДА”, рекао је Маринко Чавара, предсједник Федерације БиХ, додајући да је исти случај са одборницима, јер када умре одборник, попуњава га сљедећи по броју гласова.

Бројни су и случајеви у којима политичке партије, тачније њихове листе, нису имале ниједан глас, али то је уобичајена ситуација на локалним изборима с обзиром на то да странке кандидују листе због мјеста у бирачким одборима, а којима касније тргују. Ипак, један случај свој епилог ће добити на сједници ЦИК БиХ, јер је Бењамин Тахмаз доставио приговор и то из разлога што он као кандидат за Градску скупштину Нови град Сарајево није добио ниједан глас и то на бирачком мјесту на којем је гласао он и чланови његове породице.

“Значи, нисам гласао ни сам за себе”, иронично је закључио Тахмаз, који је, према до сада пребројаним гласовима на листи, освојио 198 гласова.

Преурањени захтјеви за поновно бројање

Централна изборна комисија (ЦИК) саопштила је да тренутно објављује прелиминарне резултате локалних избора и да је због тога преурањено подносити захтјеве за поновно бројање гласачких листића.

“Утврђени изборни резултати ће услиједити тек кад се обједине резултати са редовних бирачких мјеста, бирачких мјеста за гласање у одсуству, резултати гласања из иностранства, путем мобилних тимова и резултати гласања на непотврђеним гласачким листићима”, рекли су у ЦИКу.

Такође, најавили су да ће, након што Комисија објави утврђене изборне резултате, политички субјекти моћи у року од три дана поднијети захтјев за поновно бројање гласачких листића и то под условом и на начин прописан закон.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img