Приједлог одлуке о забрани извоза дрвних сортимената, огрева и других производа од дрвета, који је припремило ресорно министарство, ако буде усвојен, требало би да доведе до пада цијена огрева, а прије свега пелета.
Наиме, Министарство спољне трговине и економских односа БиХ припремило је Приједлог одлуке о забрани извоза шумских дрвних сортимената, огрева и других производа од дрвета, међу којима и пелета.
“Овом одлуком привремено се забрањује извоз одређених шумских дрвних сортимената, огревног дрвета и производа од дрвета, а све с циљем осигурања неопходних количина за прерађивачку индустрију и отклањања пријетње од озбиљне или непоправљиве штете за шуме у БиХ, те спречавања критичне несташице ових производа за становништво и привреду проузроковане кризом на свјетском тржишту енергената”, наводи се у Приједлогу одлуке.
Ова одлука, уколико буде усвојена у Савјету министара, била би привремена и трајала би 90 дана од дана ступања на снагу. У њој се додаје како Савјет министара и прије истека рока може преиспитати примјену одлуке у случају испуњености циљева њеног доношења.
Према мишљењу Лазе Шиника, секретара Удружења шумарства и прераде дрвета у Привредној комори РС, усвајање ове одлуке не само да је пожељно, већ је и нужно.
“Ова најновија криза проузрокована сукобом у Украјини, додатно је пореметила ланце снабдијевања и то је разлог више да ми сада имамо боље снабдијевање и да можемо удовољити повећаној тражњи”, рекао је Шиник за “Независне новине”.
Додао је да тренутно постоји раст инпута или улазних трошкова за произвођаче пелета од око 30 до 40 одсто, док је, како Шиник наводи, на бх. тржишту цијена пелета истовремено порасла и више од 150 одсто.
Истакао је да би сједница Савјета министара БиХ на којој би се разматрао овај приједлог одлуке требало да се одржи до краја овог мјесеца.
“У задње вријеме имамо све већу потражњу за огревним дрветом те постоји довољно разлога да се домаће компаније не баве извозом дрвета, јер је домаћа потражња довољно порасла”, навео је Шиник, додајући да би, ако се забрани извоз овог енергента, а имамо већу производњу и мању потражњу, могло доћи до нормализације цијена.
“Цијена се никада неће вратити на ниво из ранијег периода, али вјерујем да ће бити нижа него што је сада”, закључио је Шиник.
Мухамед Хелаћ, менаџер компаније “Дрвосјеча”, казао је да сада у БиХ постоје фирме које зарађују екстрапрофит у сектору огрева, али да ће, ако ова одлука ступи на снагу, бити приморане да спусте цијене.
“Засигурно ћемо имати цијене свих видова огрева у нормалном рангу. Већи ефекат био би када би ова забрана извоза, као што је предлагала Влада ФБиХ, била до краја године”, казао је Хелаћ за “Независне”, додајући да ће без обзира на то и ових 90 дана утицати на тржиште.
Зоран Шкребић, генерални директор Хемијске индустрије “Дестилација” из Теслића, навео је да оно што изразито погађа наше тржиште јесте велика потражња за огревним дрветом.
“Украјина је европско тржишта огревом снабдијевала са око 40 одсто, а сада се из ове земље или не може извести или оно што се извози није довољно”, навео је Шкребић, истичући да су и друге земље, као што је Србија, увеле забране извоза дрвних сортимената.
“Оваква забрана била би повољна за нашу фирму, ми већ сада имамо велики проблем са снабдијевањем основном сировином, а то је дрво”, навео је Шкребић, додајући да ће, уколико ова мјера не буде спроведена, имати недостатак ове сировине, а цијене огревног дрвета би могле скочити и до 200 одсто.
(nezavisne.com)