Иако више од мјесец дана не боравимо у становима које смо изнајмили за потребу студија, власници нам наплаћују пуне или незнатно смањене кирије.
Овим ријечима су се студенти на понашање својих станодаваца пожалили борцима за заштиту потрошача, а који истичу да нема смисла да власници наплаћују најамнину за своје стамбене просторије у вријеме када их свакако немају коме рентати.
“Имали смо више жалби студената који студирају у Бањалуци и Фочи, али не мислимо да је другачија слика у било којој локалној заједници. Студенти кажу да им газде не снижавају цијене иако у изнајмљеним становима не станују, већ су им ту остале само ствари. Они су се спаковали и отишли из тих станова око 10. марта, односно вратили кућама, а упркос томе, плаћали су пуне цијене”, рекла је за “Независне новине” Муриса Марић, извршна директорица Удружења грађана ДОН Приједор.
Према њеним ријечима, станови ће и у овом мјесецу остати празни, али то станодавце није подстакло да се у већем обиму солидаришу са својим подстанарима.
“Газде су им снизиле кирију највише за 50 марака, али има и оних који најамнину нису појефтинили ни за марку. Ово је понашање које је неприхватљиво у оваквом времену”, навела је Марићева.
Понашање таквих станодаваца је безобразлук, поручују они чије ће нам знање и образовање и те како требати.
“Станодавци треба да се солидаришу са студентима, јер су они отишли својим кућама. Нема наставе на факултетима. Сматрам да је крајње безобразно да се у оваквој ситуацији наплаћују кирије, за станове које ионако немају коме изнајмити”, рекао је за “Независне” Хамза Вахид Ел-Дин, предсједник Студентског парламента Универзитета у Сарајеву.
Да би станодавци, док све ово не прође, требало да се одрекну кирије, сматра и Никола Буловић, предсједник Студентског парламента Универзитета у Бањалуци, који истиче да оваквих притужби његових колега није имао, али је и сам свједочио једном сличном сценарију.
“Пошто сам и члан Хуманитарне организације ‘Срби за Србе’, имали смо недавно акцију за једног човјека који је остао без посла, а тражено му је да плати кирију, тако да смо му изналазили алтернативу. Претпостављам да је таквих доста више случајева, нарочито што се тиче студената. Ово није вријеме када се на студентима треба зарађивати, поготово јер их већина долази из других крајева и слабијег су имовинског стања”, оцијенио је Буловић.
У удружењима за заштиту потрошача кажу да би најбоље било да се при изнајмљивању станова праве уговори. Питају се колико је и ненаплаћених пореза на наплаћене кирије.
Из Пореске управе Републике Српске истичу да, према Закону о порезу на доходак, приход од издавања у закуп или подзакуп покретне и непокретне имовине има карактер дохотка од капитала.
“На остварени доходак од закупа или подзакупа покретне и непокретне имовине плаћа се порез по стопи од 10 одсто, без обзира на то да ли се ради о издавању имовине за становање или пословног простора”, појаснили су из Пореске управе РС.
Пореска управа РС, иначе, не води посебне евиденције власника који станове издају на дан или дужи период.
(nezavisne.com)