spot_img
spot_img

Вртоглаво ће расти цијене безалкохолних пића и воде

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Прекомјеран увоз воде и других безалкохолних пића у БиХ, скок цијена сировина и енергената за производњу, као и прошлогодишња затварања сектора угоститељства и хотелијерства усљед пандемије вируса корона само су неки од проблема произвођача ових пића, због чега ће доћи до вртоглавог раста цијена ових производа у БиХ.

На ове проблеме упозорили су у петак на сједници Групације произвођача безалкохолних пића и воде при Спољнотрговинској комори БиХ, којој су присуствовале водеће компаније из ове области индустрије, а чија је основна дјелатност производња безалкохолних пића и воде.

На сједници ове групације дискутовано је о Нацрту новог Закона о ПДВ-у, саопштили су у Спољнотрговинској комори БиХ, а како су за “Независне новине” поручили из компанија које се баве овом врстом производње, због проблема са којима се они суочавају, а то су у првом реду високе цијене сировина и амбалаже, биће принуђени да подигну и цијене својих производа.

Чланови ове групације су представили своју анализу сектора производње и продаје безалкохолних пића, воде и воћних сокова у БиХ, а дискутовали су и о приједлозима реалног сектора у правцу побољшања пословног амбијента и растерећења привреде у области индиректних пореза.

Маринко Докић, комерцијални директор компаније “Спектар дринк”, казао је за “Независне новине” да можда и највећи проблем произвођачима ових напитака тренутно представља снабдијевање сировинама.

“Сировине су скупље три пута, сви ланци снабдијевања су поремећени, а цијена амбалаже је такође порасла”, рекао је Докић, истичући да им скоро сваки дан добављач подиже цијене, због чега ће узрочно-посљедично доћи и до поскупљења њихових производа.

“Добављачи нам чак не могу гарантовати ни за неопходне количине сировина”, казао је Докић.

Навео је да ће због свега тога у овој групацији доћи до вртоглавог раста цијена безалкохолних пића и воде.

Додао је да су проблеми у вези с акцизама на ове производе, као и проблем прекомјерног увоза, нешто са чиме се ови произвођачи суочавају већ десетак година, те не представљају ништа ново.

Како су у Управи за индиректно опорезивање БиХ (УИО БиХ) навели за “Независне новине”, у првих девет мјесеци ове године у БиХ су увезена 40.993.563 килограма воде, као и газираних сокова, у износу од 20.085.860 КМ.

Према подацима Управе за индиректно опорезивање БиХ, у истом периоду ове године извезено је тек 22.550.086 килограма истих производа, од чега су домаћи произвођачи воде и безалкохолних напитака зарадили 4.350.632 КМ, што је за више од 15 милиона КМ мање од цијене увезене робе.

Када је ријеч о прошлој години, у БиХ је у првих девет мјесеци увезено 35.378.628 килограма ових пића, и то у износу од 16.405.824 КМ.

“У истом периоду лани из БиХ је извезено 28.560.519 килограма ових напитака, и то у износу од 3.643.083 КМ”, навели су у Управи за индиректно опорезивање БиХ.

Према подацима УИО БиХ, безалкохолна пића и вода у БиХ се највише увозе из Србије, Хрватске и Словеније, док се ови производи из БиХ највише извозе у Хрватску, Црну Гору и Србију.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img