Да је пандемија тек привремено зауставила одлив радне снаге из БиХ, потврђују најновији подаци који показују да је у првих пет мјесеци ове године само у Словенију отишло више од 7.000 радника, што је готово исти број као за цијелу 2020.
Ове евиденције открили су нам у Агенцији за рад и запошљавање БиХ, гдје наводе да је њиховим посредством до 31. маја ове године у Словенији радне дозволе добило 7.046 људи из БиХ, а у цијелој прошлој години њих 7.887.
– Јасно је да се у овој години повећао број издатих радних дозвола у Словенији, тачније, за само пет мјесеци готово је једнак као за цијелу прошлу годину – истичу у агенцији.
У Агенцији за рад и запошљавање БиХ подсјећају да они посредују у запошљавању у оним државама са којима имају потписан правни оквир о посредовању и из којих добијају огласе. Тренутно то су само Словенија за сва занимања и Њемачка, гдје посредују, како кажу, за особе са завршеном средњом медицинском школом. Када је ријеч о Њемачкој, до 2. јула за програм посредовања издато је 225 радних дозвола.
Међутим, ситуација је доста алармантнија него што то показује званична статистика, јер је велики број оних који самостално проналазе посао и одлазе да раде у Словенију и Њемачку, али и друге земље. Стручњаци истичу да је одавно упаљен аларм због одласка домаће радне снаге, али да се готово ништа не чини како би се тај проблем ријешио.
– Званични подаци о миграцијама показују тек мали сегмент у овој области, тачније, ситуација је много озбиљнија, јер је одлив радне снаге поново у експанзији како корона јењава – рекао је “Гласу Српске” директор Агенције за посредовање у запошљавању “Спектар” Мирослав Вукајловић.
Вукајловић наводи да је стварна цифра о броју становника који због запослења напуштају БиХ далеко већа, што представља озбиљан проблем за привреду.
– Недостатак радне снаге у цијелој БиХ је све израженији, а оно што посебно забрињава јесте чињеница да смо због тога све мање конкурентни за неке озбиљније послове и инвестиције – нагласио је Вукајловић.
Економски аналитичар Зоран Павловић сматра да се већ годинама не чини довољно како би се зауставио одлазак радника из БиХ.
– Без повећавања плата не можемо задржати раднике. Наша политичка клима је већ дуго времена нестабилна, због чега нема нових инвестиција, а радници гледајући личне интересе одлазе у потрази за плаћенијим пословима – истиче Павловић.
Радне дозволе
Према подацима Агенције за рад и запошљавање БиХ, у Словенији је током прошле издато 7.887 радних дозвола, што је смањење за 46 одсто у односу на 2019. На то смањење највише је утицала корона, јер је евидентирана мања економска активност, као и потражња за страним радницима.
– За Њемачку су лани издате 533 радне дозволе, што је за око 20 одсто мање него годину раније, а основни разлог је што Амбасада Њемачке у БиХ није радила готово три мјесеца због пандемије – навели су у агенцији.
(glassrpske.com)