Према мишљењу педијатара, вакцинација дјеце против ковида-19 је преурањена, јер дјеца рјеђе оболијевају од вируса корона, а са друге стране мишљење епидемиолога је да је имунизација малишана оправдана, јер су дјеца велики преносиоци вируса.
Наиме, у Србији су надлежне институције већ послале захтјев Агенцији за лијекове да се вакцина фајзер одобри за дјецу од 12 до 15 година, док је у Хрватској најављен почетак вакцинације малишана.
Са друге стране, како “Независне новине” незванично сазнају, ниједна институција у БиХ још није ишла са сличним захтјевом према Агенцији за лијекове и медицинска средства БиХ, а мишљења струке су подијељена када је у питању имунизација најмлађих.
Према мишљењу Милке Ћојановић, специјалисте педијатрије у Дому здравља Бањалука, имунизација дјеце против ковида-19 је преурањена.
“На ту тему нема још довољно студија да би се вакцинација дјеце могла са сигурношћу одрадити”, навела је Ћојановићева за “Независне”.
Додала је да се ове вакцине посебно не препоручују дјеци у млађем узрасту.
“Малу дјецу нема потребе вакцинисати, јер је мала прокуженост малишана овог узраста, ријетко обољевају од короне, тако да засад мислим да није потребно њих вакцинисати”, казала је Ћојановићева.
Када је ријеч о вакцинацији малишана који болују од хроничних болести, Ћојановићева је рекла да је важније да особе из њиховог окружења буду вакцинисане.
“Њихови родитељи и особе с којима се најчешће срећу требало би да се вакцинишу. Још нема званичних ставова када је ријеч о вакцинацији ове групе дјеце”, рекла је Ћојановићева.
Са друге стране Еднан Дрљевић, инфектолог из Опште болнице “Абдулах Накаш” Сарајево, је за “Независне новине” рекао да с епидемиолошке стране имунизација дјеце није преурањена, већ је у потпуности оправдана, пошто су дјеца позната као значајни преносиоци вируса.
“Дјеца не оболијевају од вируса корона, али су значајни преносиоци. Епидемиолошки је боље вакцинисати дјецу, него старије грађане, јер се старији слабије крећу, док су дјеца стално у покрету и контакту”, навео је Дрљевић.
Додао је да посебно млађа дјеца често остварују блиске контакте.
Истакао је да су поједине земље свијета, као што су Филипини, приоритетно вакцинисале дјецу и младе, јер су већи преносиоци болести, за разлику од европских земаља, гдје су приоритет били грађани старији од 65 година, јер је у том добу смртност од ковида-19 много већа.
“Као струка смо сигурно присталице вакцинације дјеце, јер је с епидемиолошке стране потпуно схватљиво да се и они вакцинишу”, казао је Дрљевић, додајући да није преурањено вакцинисање дјеце до шест година, јер у САД већ планирају ту добну скупину малишана вакцинисати до краја године.
Пао систем
Испред “Бањалучког велесајма” јуче се створила велика гужва, јер је дошло до пада ситема на овом вакциналном пункту, највећем у Бањалуци.
Како је потврђено “Независним новинама” у Дому здравља Бањалука, дошло је до пада система те су одмах почели да раде на отклањању проблема.
“Проблем је техничке природе, радимо од раног јутра на оклањању квара, али вакцинација није прекинута већ је успорена”, казали су из Дома здравља Бањалука и апеловали на грађане да имају стрпљења.
Наиме, јуче је у “Бањалучком велесајму” била организована имунизација грађана астразенека вакцином без претходног најављивања, те су се бројни грађани упутили ка овом вакциналном пункту.
(nezavisne.com)