Уставни суд БиХ својим политичким потезима деградира уставнотворну, законодавну и представничку власт, јачајући моћ једне политике и једног народа, а иако чак није имао ни упориште да узме у рад посљедњи захтјев дијела делегата у Вијећу народа Српске, донио је одлуку која ће стати у ред тешко спроводљивих.
Каже то за “Глас Српске” професор уставног права Миле Дмичић, додавши да је јасно да овај суд неуставно дограђује и реформише уставни и правни систем те тако замјењује легалне органе власти у БиХ.
Једна од ријетких ствари у којима су сагласни републички званичници, без обзира на то да ли су на власти или у опозицији, јесте да је Уставни суд БиХ нескривено оружје у рукама странаца и политичког Сарајева те да су бројне њихове одлуке заправо политичке, а не правне.
Такав став из Српске је одјекнуо у петак, када је суд на пленарној сједници, којој по правилима присуствује шест домаћих и троје страних судија, донио одлуку и неуставним прогласио Закон о непримјењивању одлуке високог представника на територији Српске, односно оне којом је Валентин Инцко, пред сам одлазак са позиције високог представника у БиХ, наметнуо допуну Кривичног закона БиХ забрањујући, између осталог, негирање геноцида и величање ратних злочинаца.
Суд у истом саставу је десетак дана раније усвојио захтјев бошњачког члана Предсједништва Шефика Џаферовића и привремено, до коначне одлуке, ставио ван снаге Закон о лијековима и медицинским средствима РС којим је, између осталог, предвиђено оснивање републичке агенције надлежне за те послове, и поред такве институције на заједничком нивоу власти, за шта, према тврдњама, има упориште у Уставу.
Судије су, такође, крајем маја укинуле неколико одредби из Декларације о уставним принципима и скупштинских закључака који, према тврдњама из политичког врха РС, трасирају њен пут ка враћању надлежности из области правосуђа, индиректног опорезивања, безбједности и одбране. Уставни суд је велику прашину подигао и када је лани, одлучујући по захтјеву Бошњака из Вијећа народа, неуставним прогласио дио Закона о шумама Српске гдје се помиње власништво, тврдећи да су за та питања надлежни на нивоу БиХ, као и у ранијем случају када су одлучивали о пољопривредном земљишту.
Дмичић тврди да је Уставни суд, као прво, требало да одбије захтјев групе делегата у Вијећу народа Српске као неоснован, али је одлучио да прогласи неуставним републички закон о непримјењивању одлуке ранијег високог представника.
– Тај суд је, умјесто да штити Устав и основне принципе правног поретка, донио још једну политичку одлуку, потврђујући своју улогу “корективног фактора” органа и институција БиХ који обликује политику у корист једног народа – поручио је Дмичић.
Овакав однос дефинише као чин деградирања уставно-судске функције, али и угрожавања дејтонских рјешења остваривања загарантованих људских права и слобода, посебно слободе изражавања.
Високи представник, каже, није дио институционалног система и не може доносити законе и користити бонска овлашћења која нису компатибилна са демократским карактером. Такође, тврди да ни Клуб, нити Вијеће народа које није други дом, односно законодавни орган нема процесну могућност за покретање уставноправног поступка.
– Међутим, одлуке и тумачења су поодавно снажан чинилац не само уставно-судске већ и законодавне власти без било којег вида надзора и контроле над његовим радом, како се то чини у савременим и правним системима. И ова уставно-судска одлука стаће у ред тешко спроводљивих – закључио је Дмичић.
Потпредсједник Народне скупштине Милан Петковић истакао је за “Глас” да је Уставни суд БиХ продужена рука ОХР-а, али да Српска, и поред одлуке, наставља свој пут, нагласивши да има своју законодавну, извршну и судску власт, те да поштује Устав.
Имовина
Њемачки дипломата Кристијан Шмит је са позиције високог представника у БиХ недавно обуставио Закон о непокретној имовини РС која се користи за функционисање јавне власти, а који је Народна скупштина усвојила 10. фебруара. Уз то, проширио је и забрану располагања државном имовином и ускладио је са посљедњим тумачењима Уставног суда БиХ, а надлежни из РС су поручили да они настављају да дјелују по законима које је усвојила НСРС.
(glassrpske.com)