Након више мјесеци релаксације, Хрватска је спустила рампе за улазак бх. грађанима, изузев одређеним категоријама, чиме се придружила добром дијелу европских земаља, гдје је улазак за већину бх. држављана немогућа мисија.
Наиме, Штаб цивилне заштите Хрватске донио је нову, истина привремену одлуку, која је на снази од јуче до 15. децембра, а односи се на све држављане БиХ, па чак и оне који имају и хрватско држављанство.
ХРВАТСКА: Новом одлуком Штаба, држављани трећих земаља, укључујући и БиХ, могу ући у Хрватску само ако су здравствени радници, истраживачи у здравству и радници скрби за старије особе, погранични или транспортни радници.
У Хрватску могу ући и дипломате, особље међународних организација и особе које примају позив међународних организација, као и војно и полицијско особље, хуманитарни радници и особље цивилне заштите при обављању својих дужности, као и путници у транзиту, те особе које путују ради школовања.
“Поморцима и особама које путују због неодгодивих личних, породичних разлога, пословних разлога или које имају други привредни интерес омогућиће се улазак у Хрватску уз предочење негативног ПЦР теста на SARS-CoV-2 који није старији од 48 сати или тестирањем на SARS-CoV-2 по доласку у Хрватску и самоизолацијом до приспијећа негативног налаза”, појаснили су из ГП БиХ.
СЛОВЕНИЈА: Критеријуме су недавно пооштрили и Словенци. Влада Словеније је, наиме, донијела одлуку да се на црвену листу ставе све земље ЕУ (уз мале изузетке), као и више од 70 тзв. трећих држава, међу којима је БиХ.
До тада је за држављане БиХ који имају пребивалиште у Словенији било дозвољено напуштање земље и посјета ужем члану породице до 72 сата, а та одлука је укинута.
“С обзиром на то да су држављани БиХ на црвеној листи приликом уласка у Словенију потребан им је негативан ПЦР тест урађен у једној од држава ЕУ или у овлаштеном институту који се налази на страници НЛЗОХ. Такође, постоје одређени изузеци (носиоци дипломатских пасоша, здравствени радници и др.) за које није потребан тест”, рекли су за “Независне” из Амбасаде БиХ у Љубљани.
АУСТРИЈА: Како је за “Независне” потврђено у Амбасади БиХ у Аустрији, улазак држављана БиХ у Аустрију је могућ само уз посебне услове, у које спадају неодгодиви породични разлози. У питању су, рецимо, посјета болесном члану породице, посјета малољетној дјеци која бораве у Аустрији, хуманитарни разлози, као и заказана вјенчања, свадбе, рођендани и спроводи. Али то није све.
“То се мора доказати одређеним документима на граници те гранични радници могу захтијевати доказе о разлогу посјете и уласка у Аустрију. Такође, поред тога, сваки грађанин БиХ мора са собом имати негативан ковид тест не старији од 72 сата који мора приказати на граници”, кажу из бх. амбасаде у Бечу, те додају да се, у случају непосједовања теста, одређује кућни карантин од десет дана.
ШВАЈЦАРСКА: Ригорозне су мјере и када је у питању Швајцарска.
“Улаказ држављана БиХ у Швајцарску тренутно није могућ уколико не посједују дозволу боравка у Швајцарској. У специфичним ситуацијама за долазак без дозволе уз гарантно писмо потребно је контактирати Амбасаду Швајцарске у Сарајеву”, кажу за “Независне” из Амбасаде БиХ у Берну.
ИТАЛИЈА: За већину бх. грађана готово немогуће је да посјете и Рим или неки други италијански град. Изузетак су радници у сектору транспорта, дипломате и слично. Сви остали морају имати дозволу боравка.
“Држављани БиХ могу путовати у Италију једино уколико у Италији посједују важећу дозволу боравка. Држављани БиХ који у Италији посједују важећу дозволу боравка, приликом повратка из БиХ су обавезни јавити се надлежним службама, те им се одређује самоизолација у трајању од 14 дана и обевезно тестирање на ковид-19”, кажу за “Независне” из Генералног конзулата БиХ у Милану.
ФРАНЦУСКА: У Амбасади БиХ у Француској истичу да је бх. грађанима дозвољен транзит кроз ту земљу, на мање од 24 сата у међународној зони. Осим тога, можемо у ту земљу једино ако имамо неопходну визу.
“Улазак у Француску дозвољен је држављанима БиХ који имају визу за дуги боравак Пассепорт Талент или имају визу за дуги боравак Салариé дéтацхé ИЦТ, као и њихов брачни друг и дјеца”, рекли су нам из бх. амбасаде у Паризу, одакле додају да у ту земљу могу ући још неке категорије, као што су, рецимо, носиоци службених пасоша, страни здравствени радници итд.
ШВЕДСКА: У Амбасади БиХ у Шведској потврдили су нам да је, у складу с одлукама Министарства вањских послова Краљевине Шведске, на снази забрана уласка држављана БиХ који немају радну или боравишну дозволу до 22. децембра ове године, с могућношћу продужења.
БиХ четврта по броју умрлих
Словенија има ригорозне мјере за улазак бх. грађана, иако је та земља по недјељном броју смртних случајева од вируса корона на првом мјесту у Европи, с просјеком 23,23 пацијента на милион становника, показује статистика Оксфорд Мартин школе.
Статистички подаци показују да је тренутно најтежа ситуација у југоисточној Европи, гдје се у врху листе налазе Бугарска са 19,86, Сјеверна Македонија са 14,88 и БиХ, која је, са 14,76 на милион становника, на четвртом мјесту.
Како је јуче саопштено, у ФБиХ у протекла 24 часа регистровано је 780 особа позитивних на вирус корона међу 2.476 тестираних, а преминуло је 25 особа.
У истом периоду, код 335 особа у Републици Српској потврђено је присуство вируса корона од укупно 894 тестираних, а преминуло је 20 пацијената код којих је раније потврђен ковид-19.
(nezavisne.com)