Посљедњи доступни подаци показују да су у БиХ регистрована чак 314.323 комада легалног оружја.
Видљиво је то из Стратегије за контролу малог оружја и лаког наоружања у БиХ 2021-2024. године, коју је недавно усвојио Савјет министара БиХ.
У 2019. години, како је наведено у овој стратегији, у ФБиХ је било регистровано 182.508 комада оружја, 127.824 их је у Српској те 3.991 у Брчко дистрикту.
У стратегији је указано на неколико основних изазова када је ријеч о злоупотреби оружја у БиХ, с посебним акцентом на недозвољено држање наоружања.
“Недозвољено посједовање оружја представља значајан ризик за сигурност грађана и грађанки БиХ. Оружје се често злоупотребљава у контексту разбојништва и изазивања опште опасности”, истиче се у овој стратегији.
Како се додаје, раширена је и злоупотреба оружја у контексту насиља у породици и интимног партнерског насиља, а постојеће мјере и праксе за контролу оружја недовољно уважавају ризике злоупотребе оружја у овом контексту.
“Злоупотреба оружја има изражену родну димензију и мушкарци чине огромну већину починилаца инцидената оружјем”, наводи се у стратегији.
Иначе, како се додаје у поменутој стратегији, према подацима истраживања, у 2016. години највећи број оружја у БиХ – 290.720 (77,3 одсто) – био је код грађана.
У стратегији се истиче да су од 2016. до 2020. у БиХ укупно уништена 21.144 комада и дијела малог оружја и лаког наоружања.
“Тим активностима грађани БиХ су упозорени на опасности које пријете од оружја које је проглашено вишком, од слабо осигураног или незаконитог оружја и колико то оружје утиче на њихову сигурност. Реализацијом тих акција дат је велики допринос побољшању цјелокупне стабилности, како у БиХ тако и у региону, па и шире”, истиче се у стратегији.
Додаје се да је за БиХ питање контроле малог оружја и лаког наоружања високо рангирано на безбједносној љествици, прије свега, због великог заостатка оружја из времена ратних дешавања у БиХ, али и нових појавних облика криминалних активности повезаних са оружјем, како у региону југоисточне Европе, тако и шире.
Ова стратегија дефинише четири стратешка циља за унапређење контроле малог оружја и лаког наоружања у БиХ, а један од циљева је и смањење злоупотребе илегалног држања и трговине оружјем и муницијом.
Подаци полиције показују да су и прошле године заплијењене значајне количине наоружања. Рецимо, МУП Српске је у 2020. години надлежним тужилаштвима поднио 184 извјештаја против 212 лица због недозвољене производње и промета оружја или експлозивних материја.
“У 2020. години одузети су 43 кг експлозива, 269 дугих цијеви, 73 кратке цијеви и 385 минско-експлозивних средстава”, рекли су за “Независне новине” из МУП-а Српске.
Иначе, Мисија ОЕБС-а у БиХ поздравила је усвајање Стратегије за контролу малог оружја и лаког наоружања БиХ за период 2021-2024. и њеног акционог плана.
“Стратегија је утемељена на најбољим међународним стандардима и праксама, у које спадају и оне Уједињених нација. Стратегија ће побољшати ефективност контроле оружја у БиХ, као и спровођење мапе пута одрживог рјешења за сузбијање незаконитог посједовања, злоупотребе и незаконите трговине малим оружјем и лаким наоружањем и његовом муницијом на западном Балкану до 2024. године”, оцијењено је из Мисије ОЕБС-а у БиХ.