spot_img
spot_img

У БиХ стигли брзи антигенски тестови на корону: Коштају до 32 КМ, користите их код куће

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Грађани БиХ већ неколико дана на располагању имају и брзе антигенске тестове на корона вирус, намијењене за кућно тестирање, а цијене се крећу од 17,50 до 32 КМ.

До прије неколико дана све особе које сумњају на инфекцију корона вирусом у Босни и Херцеговини су се могле подвргнути тестирању у овлаштеним јавним и приватним здравственим установама, које су нудиле три врсте тестова. Ријеч је о најзначајнијем ПЦР тесту, затим брзом антигенском те серолошком.

Међутим, неке апотеке у БиХ сада у понуди имају и брзе антигенске тестове за кућну употребу, који у зависност од модела, нуде два начина тестирања.

Први се односи на узорак пљувачке који се убацује у бочицу с реагенсом за детекцију SARS-CoV-2 вируса, док је други нешто компликованији те подразумијева узимање бриса назофаринкса, односно дијела ждријела који се налази иза носне шупљине.

По писању Klix.ba, апотеке у Сарајеву, Тузли, Зеници, Мостару, Брчком и Бањалуци које су контактирали у својој понуди имају брзе антигенске тестове за детекцију корона вируса.

Уколико користите тест којим уз помоћ пљувачке желите обавити детекцију корона вируса, на резултате ћете чекати десет минута, док онај други у којем се подвргавате узимању бриса назофаринкса, ваш SARS-CoV-2 статус добит ћете пет минута касније.

Дилеме за стручњаке

Иако су представљени као лакоизводљиви и тестови који се примењују у неколико развијенијих европских земаља, микробиолози и вирусолози за тестирање код куће везују неколико дилема. С обзиром на то да се ради о вирусу који је заразан, медицински стручњаци отвореним држе питања која се односе на то да ли тестове требају изводити пацијенти самостално због специфичности узимања узорака, у којим условима те шта ће у коначници урадити са материјалом који је потенцијално заразан.

– Мислим да у јавном и приватном здравственом систему постоји много могућности за тестирање, али уколико се пацијенти ипак одлуче за кућно тестирање, треба водити рачуна о цјелокупном процесу, посебно код оних тестова у којима се узима брис назофаринкса. Узимање бриса код нас врши строго специфично тренирано особље и први корак за анализу је изузетно критичан и битан. Сам пацијент који се одлучи за то у кућним условима мора бити спреман и потребно је да добро прочита упутство – каже специјалиста микробиологије и паразитологије и шеф Завода за микробиологију Универзитетског клиничког центра у Тузли Нијаз Тихић.

Када је ријеч о тачности брзих антигенских тестова за кућну употребу, Тихић наводи да су они знатно мање осјетљиви у односу на PCR који се анализирају у лабораторију и представљају златни стандард у детектовању инфекције.

– Иако је њихова вриједност ограничена, уколико је тест позитиван, постоји висока вјероватноћа да се заиста ради о пацијенту који има вирусну инфекцију и због тога је потребно подвргнути га PCR тестирању, које ће дати званичну потврду. С друге стране, постоји и могућност да у неким ситуацијама тај тест буде негативан, а да пацијент ипак има инфекцију – наглашава Тихић.

Брзи антигенски тестови за кућно тестирање имају своју осетљивост у временском оквиру од пет дана од почетка појављивања симптома. У супротном њихова вриједност се знатно смањује те је велика вјероватноћа да резултат неће бити тачан. Резултати ових тестова не признају се у званичним статистикама о зараженим особама у Босни и Херцеговини, али су свакако од значаја у раном откривању инфекције што може довести до спречавања настанка теже клиничке слике код обољења COVID-19.

 

 

 

(klix.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img