Протеклих седам дана били су врло узбудљиви за раднике требињске хитне помоћи, који су у овом периоду имали чак три интервенције над суграђанима који су претрпјели ујед змија отровница, међу којима и један дјечак од свега три и по године.
Код два случаја евидентиран је ујед шарке и то у селу Граб и на Требињским Брдима, док је код једног случаја евидентиран ујед поскока и то на излетишту Студенац. На срећу, брзом интервенцијом медицинских радника спријечене су опасне посљедице, пацијенти су стабилно и опорављају се.
Најзахтјевнија интервенција била је на Требињским брдима, гдје је шарка ујела старију жену у предјелу кољена. То су одмах примјетили људи који су били са њом, сјели је у камион и кренули ка Требињу, док су у међувремену позвали хитну, чији се тим одмах упутио ка Планим Долима, гдје се незгода догодила.
На челу тима био је доктор Васко Ковач, који су возилом хитне до камиона у коме је била несрећна жена стигли за свега 20 минута, иако се, углавном, до тог мјеста вози у просјеку око 45 минута, јер је у питању макадамски пут.
И док је Требињка излазила из камиона како би пришла медицинским радницима, нагазила је на поскока и почела да вришти. Требињским медицинарима у почетку није било јасно шта се сада догодило, мислећи да су у питању халуцинације због дјеловања отрова.
Међутим, поскок је убрзо прошао између ногу доктора Ковача и тек тада им је било јасно да жену, само пуком срећом, поскок није ујео, јер би у том случају било питање шта би се са њом догодило.
Она је пребачена у требињску Болницу гдје је смјештена на интензивно лијечење.
Породица ове жене упутила је јавну захвалност доктору Ковачу и његовом тиму, али и директору Дома здравља Бранки Драшковић.
Доктор Саша Борјан каже да сваке године забиљеже у просјеку око осам уједа змија отровница, али да су у протеклих седам дана забиљежили чак три.
– Међу њих троје је и троипогодишње дијете које је змија ујела за прст на руци. И у овом случају његови родитељи су кренули возилом из Граба, а хитна помоћ из Требиња – казао је Борјан.
Према његовим ријечима, приликом уједа змије отровнице, најважније је остати прибран и престати са ходањем, те два центиметра изнад уједа завезати комад робе или нечега сличног, како би се колико-толико ублажило ширење отрова.
И оно најважније је одмах позвати хитну помоћ – напомиње доктор Борјан.
– Никако не препоручујем исисавање отрова, јер га у том случају прикупљају пломбе у зубима, те не треба правити рез јер се онда отров брже шири. Важно је и стегнути комад одјеће полако попуштати након пет минута како не би дошло до гангрене – каже Борјан.
Најопасније је, каже, када змија уједе у предјелу главе, врата, јагодица на прстима, јер су то добро васкуларизовани дијелови тијела.
– Кроз искуство, ујед поскока је много опаснији од уједа шарке. Мјере опреза су увијек добродошле – навео је Борјан.
Служба хитне медицинске помоћи Требиње има довољне количине серума.
(trebinjelive)