spot_img
spot_img

Траже зелено свјетло за ноћни живот

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Власници ноћних клубова и свадбених салона у Републици Српској траже да им буде дозвољен рад јер су доведени на ивицу егзистенције, а имајући у виду да ноћни живот несметано функционише у ФБиХ и цијелом региону, не виде ниједан разлог да једино за њих и даље важе забране.

Епидемија вируса корона затворила је све угоститељске објекте у Српској у првој половини марта, а након што се епидемиолошка ситуација смирила, половином маја мјере су ублажене па су кафићи и ресторани отворили своја врата за госте, уз обавезу да испоштују мјере заштите које је утврдио Институт за јавно здравство РС. Због проблема у које су запали јер већ три мјесеца не раде, око тридесетак представника ноћних клубова из Српске упутило је иницијативу Министарству здравља и социјалне заштите РС да им буде омогућено радно вријеме бар до један час уз око 300 гостију.

Предсједник Удружења радника угоститељства и туризма РС Жељко Татић каже за “Глас Српске” да нема смисла да у Италији, Србији или Хрватској, које су имале много више заражених “ковидом 19”, раде клубови и играју се утакмице пред хиљадама гледалаца, а да су у Српској и даље на снази забране.

– У Бањалуци ће ускоро бити организовани концерти и спортски догађаји којима ће присуствовати хиљаде гледалаца, не разумијем зашто је онда проблем да раде клубови са 200 или 300 гостију – рекао је Татић нагласивши да посљедице трпи огроман број запослених те њихове породице.

Власник ноћног клуба “Ex Monte Carlo” из Дервенте Жарко Томинчић каже да није реално да кафићи раде, а клубови не.

– Примјера ради, многи наши суграђани одлазе у клубове у Јелах у ФБиХ, гдје ноћни живот несметано функционише. Већ сада видимо да поједини кафићи раде и послије 23 часа и да има много гостију. Нема ниједног разлога да и ноћним клубовима не дозволе рад – рекао је Томинчић.

Исту судбину дијеле и приједорски ноћни клубови.

– Штета је огромна. Имам ресторан, који је почео радити, и два ноћна клуба која су још затворена. Можете мислити колико је то запослених и колико породица живи од тих плата – рекао је Приједорчанин који није желио да му наводимо име. Нагласио је да власници ноћних клубова само траже третман који имају и сви други.

Проблеми не заобилазе ни свечане салоне јер нико не заказује свадбено весеље за свега 50 гостију, колико је дозвољено, а и они који су већ имали резервисан термин, отказују свадбе.

– Надамо се да ће нам бар у јулу бити дозвољен рад, иначе се нећемо опоравити од губитака до краја године. Поједини парови који су имали заказане свадбе за крај јуна помјерили су славље за идућу годину – казали су у једном бањалучком свадбеном салону.

Власник свадбених салона “Европа” и “Атеље 202” из Прњавора Драган Милијаш каже да угоститељи који закупљују простор грцају у проблемима и због кирија које стижу на наплату, а мјесецима већ не раде.

– За организацију свадбе треба бар 45 дана од тренутка када нам буде дозвољен рад, тако да нам је прољећна сезона пропала, а све је извјесније да ће пропасти и љетна сезона јер се нико не изјашњава да ли ћемо и када почети са радом – казао је Милијаш додавши да је више од 50 одсто прослава отказано.

Нове мјере

Жељко Татић каже да је нелогичности много, те да угоститељи очекују да ће веома брзо њихова иницијатива бити размотрена и уважена.

– Тренутне мјере Републичког штаба за ванредне ситуације на снази су до 22. јуна. Надамо се да ћемо бити обухваћени новим мјерама – рекао је Татић.

 

 

 

 

(glassrpske.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img