Такмичења, осмијеси и медаље: Са великог финала десетих Спортских игара младих у Брчко стигле двије медаље

Након више од стотину дана путовања и такмичења широм Босне и Херцеговине, у Сарајеву је завршено и Велико државно финале Плазма Спортских игара младих.

Игре су заједно са дјевојчицама и дјечацима из свих дијелова наше државе, кроз такмичења, дружења и забаву прославиле свој десети рођендан.

Сарајево је у периоду од 29.9. до 01.10. било домаћин најбољим екипама из свих дијелова Босне и Херцеговине на завршници овогодишњих Игара. Због епидемиолошке ситуације, одржавањем полуфиналних регионалних турнира у оквиру BH Telecom Спортске игре младих Турнеје радости, број финалиста је смањен у односу на све претходне године.

Учесници такмичења у појединачним спортовима своје медаље су добили по окончању такмичења у свом граду, а на Велико финале у Сарајево допутовали су представници у екипним спортовима: малом ногомету, одбојци, кошарци и рукомету. У оквиру финалног такмичења сви учесници су наставили учити о важности поштивања различитости и фаир плаyу на терену, кроз пројекат „Фер игра за фер дјетињство“, којег Игре реализирају уз финансијску подршку Америчке агенције за међународни развој USAID.

Цоца-Цола Цуп, такмичење у малом ногомету за дјечаке и дјевојчице који су 2005. годиште и млађи, већ осму годину заредом се одржава у БиХ. Ове године одржан је у 30 бх. градова, а након полуфиналних турнира, 12 најбољих екипа у категорији дјечака и пет у категорији дјевојчица изборило је пласман на завршно такмичење у Сарајеву.

Овогодишња такмичења у малом ногомету за дјевојчице одржавају се под покровитељством УЕФА Foundation for children.

Директан пренос финалних сусрета најбољих овогодишњих екипа, реализиран је на СК2 каналу, а побједници овогодишњег такмичења у малом ногомету у категорији 2005. годиште и млађи су екипе НК „Натрон“ из Маглаја и СКФ 2000 из Сарајева.

„С обзиром на овогодишњу конкуренцију и одличне екипе, заиста смо пресретни што смо освојили прво мјесто. Вјеровали смо да можемо добро одиграти и носити се са свима, али нисмо могли ни замислити да ћемо освојити златну медаљу“, изјавио је Едиб Мујановић, играч НК Натрон и најбољи играч овогодишњег Coca-Cola Cup финалног такмичења.

Када је ријеч о Поли Купу, такмичењу у малом ногомету за 2009. годиште, у финалном сусрету састале су се екипе ШН „Лимачи“ из Чапљине и НК „Звијезда“ из Градачца.

Иако су дјечаци из ШН „Лимачи“ словили за фаворита, с обзиром да из претходних година имају освојене три златне медаље са овог такмичења, одлична екипа НК „Звијезда“ савладала их је у овогодишњој финалној утакмици резултатом 4:1.

Овогодишње финале Плазма Купа, такмичења у одбојци, донијело је много занимљивих сусрета, добрих поена и неизвјесности, а поен разлика је у многим утакмицама одлучивала побједнике. По окончању групних фаза такмичења, финалну утакмицу играле су дјевојчице из екипа ЖОК „Бимал Јединство“ из Брчког и ОК „Пантер“ из Добоја, а мало спретније и сретније су биле одбојкашице из Добоја, које су у коначници освојиле прво мјесто. Медаљу за треће мјесто освојила је екипа ЖОК „Црвена Звијезда“ из Обудовца, која је савладала екипу ОК „Кула“ из Градачца.

„Драго нам је што смо потврдиле успјех претходне генерације играчица нашег клуба, које су прошле године освојиле златну медаљу. Сретне смо, супер смо се забавиле на финалу и већ се радујемо сљедећим такмичењима Игара“, рекла је Барбара Марић из екипе ОК „Пантер“ Добој.

Освајачи финалног такмичења Киндер Joy of moving купа, кошаркашког такмичења, су екипе „Лавице“ из Брчког, у категорији дјевојчица, те „Richmond Парк“ из Сарајева, у категорији дјечака.

„Лавице“ су биле успјешније од прошлогодишњих освајачица, дјевојчица из екипе „Жута подморница“ из Зенице, док су дјечаци из екипе „Richmond Парк“ савладли КК „Промо“ из Доњег Вакуфа у борби за златну медаљу у категорији дјечака. Трећа мјеста и бронзану медаљу освојиле су екипе „Кенгури“ из Сребренице и „Wonder girls“ из Грачанице.

Посљедње финалне утакмице на завршници Плазма Спортских игара младих одиграли су рукометаши и рукометашице у оквиру овогодишњег Подравка Цупа. Најбољи рукометаши су дјечаци из екипе „Јуниор Street Boys“ из Маглаја, који су у борби за прво мјесто савладали дјечаке из РК „Слобода“ из Тузле. Златну медаљу у категорији дјевојчица освојиле су рукометашице из ЖРК „Слога“ из Горњег Вакуфа-Ускопља, побједивши у финалном сусрету екипу РК „Локомотива“ из Мостара.

Игре ће своје овогодишње активности наставити кроз БХ Телецом СИМ Турнеју радости. Све досадашње активности Игара реализиране су уз договор и сагласност надлежних здравствених институција, а од развоја епидемиолошке ситуације у БиХ, Србији и Хрватској зависиће одржавање регионалне завршнице Спортских игара младих.