Број радних мјеста у БиХ свакодневно се повећава, а трговци, конобари и грађевинци најтраженији су кадар, јер радници овог профила махом пакују кофере и одлазе у иностранство.
Истраживање компаније “Колектив” је показало да је у првом полугодишту ове године само на порталу “Посао.ба” објављено 24 одсто више огласа него у истом периоду лани, али је истовремено примјетан пад броја кандидата за слободна радна мјеста.
У том периоду на овом порталу објављена су 4.742 огласа за 11.258 радних мјеста.
– Послодавци су у овом периоду примили 157.687 пријава за посао путем овог портала, а у просјеку се на једну позицију пријављивало 14 особа, што представља пад у односу на прошлу годину, када је за једно радно мјесто конкурисало 20 кандидата – навели су у “Колективу”.
Најтраженија занимања, показују истраживања, била су трговац, конобар, грађевински радник, радник у производњи, комерцијалиста, возач и програмер.
Да се број слободних радних мјеста повећава и да послодавци све теже долазе до квалификованих радника потврђују и у Агенцији за посредовање при запошљавању “Спектар”.
– Видљив је благи раст привреде на подручју бањалучке регије, а велика потражња влада за радницима у производним погонима у Котор Варошу, Челинцу, Градишци и у Бањалуци. Међутим, много је више слободних радних мјеста која остају иза радника који масовно одлазе у иностранство – рекао је за “Глас Српске” директор ове агенције Мирослав Вукајловић.
Он је додао да је масован одлазак стручних радника са ових простора велики проблем за који се у скоријој будућности не назире рјешење.
– Присутан је тренд повећане потражње за радницима, али и укупно смањење броја оних који траже посао. Мислим да ће многа радна мјеста и остати слободна – истакао је Вукајловић.
Предсједник Уније удружења послодаваца РС Драгутин Шкребић истиче за “Глас Српске” да је несклад између образовања и потреба привреде у Српској огроман.
– Возача нема ни за лијека, а недостаје и трговаца, конобара, обућара, па и других занатлија. Бесплатно школовање кадрова који никоме не требају само срозава и школство и привреду. Ми смо спремни да за свако смањење пореза на доприносе повећамо плате, али се не смијемо доводити у ситуацију да имамо прецијењене послове и несклад између прихода и расхода, јер ће то уништити и ово мало предузећа која добро послују – истакао је Шкребић.
Огласи из иностранства
Број огласа за посао у иностранству у првом полугодишту износио је девет одсто од укупног броја и представља повећање од 38 одсто у односу на исти период лани.
– Највећи број понуда за рад у иностранству стигао је из Хрватске, Њемачке и Словеније – истакли су у “Колективу” и додали да је за посао у иностранству стигло 4.650 пријава, што је двоструко више у односу на исти период лани.
(glassrpske.com)