Јабуке које су донедавно коштале марку по килограму, посљедњих дана на бањалучкој тржници достигле су цијену и 2,5 КМ, а у маркетима иду и до 2,8 КМ, што је зачудило купце, јер им је бар ово воће досад било приступачно.
“Овако скупе јабуке нису никад биле, ево златни делишес је 2,5 КМ, а знали смо га продавати и за 0,8 КМ. Ја не памтим да је некад била скупља јабука, али шта ћемо. Поскупјела је набавка и ми морамо ићи у корак с тим”, прича Стефан Ковачевић, трговац на бањалучкој тржници.
Њему, као ни његовим колегама који продају воће, како каже, нико није образложио откуд толико поскупљење, али набавна цијена је знатно виша.
Килограм банана јуче је био и до три КМ, као и наранџи, које су такође поскупјеле.
“Крушке су четири КМ по килограму, банане су биле двије сад су до три КМ, наранџе су двије до три КМ, лимун двије и по до три, мандарине су сад три, а биле су двије, клементине су три КМ, а нектарине око седам КМ”, кажу бањалучки трговци и додају да се не могу похвалити добром продајом те да им се купци јадају да је све скупо.
Додају да и они који купују – купују на мало, а ријетки су они који се запрте пуним кесама.
“Прескупо је све. Један дан јагоде су биле четири до пет КМ, други шест, а ево дошле су и до седам КМ. Купим ову корпицу од 1,5 до три КМ, зависи од грамаже, килограм не купујем никад”, пожалио се Миле С., којег смо јуче затекли на пијаци.
Каже да најчешће купује јабуке, које укућани воле, а цијене су биле коректне, али како ствари стоје и јабуке постају луксуз.
“У кили има четири до пет комада јабука, а нас шесторо у кући”, додаје Миле.
Иако је скупо, воће се мора куповати, јер, како каже, за унуке мора бити, а њега и баку шта западне.
Дарко Милошевић, воћар из Угљевика, каже да је много наших произвођача било погођено елементарним непогодама, а тиме је производња доведена на минимум.
“Воће се углавном продаје из увоза, а морамо имати у виду да су прошле године на подручју Европе биле штете, тако да је производња воћа била лоша и то сад долази до изражаја. Претпостављам да јабука стиже из прекоокеанских земаља и да у Европи више јабука нема”, каже Милошевић.
Што се тиче домаће производње, додаје да је понешто сачувано у хладњачама, али на тржишту има врло мало домаће робе, јер је већина одавно продала робу.
Напомиње да у Бијељни јабука на велико кошта око 1,5 КМ, а крушке домаће нема па се увози из дијела Европе, Аргентине и Чилеа.
“Јабука би, иначе, у овом периоду у набавци требало да буде око једну КМ на велико”, каже Кнежевић.
Поврће није толико поскупјело, али неке цијене су ипак више него што то обично буде у ово доба године.
Краставац и карфиол су јуче на бањалучкој тржници били четири КМ по килограму, паприке 3,5 до четири КМ, парадајз четири, лук четири до пет КМ, блитва, салата, тиквице, мрква, праса и першун три, купус 1,5 до двије, целер и брокула шест, а млади кромпир 2,5 – 3,5 КМ.