Док су протекла четири мјесеца здравствени радници у Кантону Сарајево били окупирани спашавањем здравља и живота грађана због коронавируса, смиривањем ситуације вратили су се и њихови стари проблеми – непотписани нови грански колективни уговор. Стога су медицинари и љекари од данас поново у штрајку који су започели још у септембру прошле године.
Гужве пред домовима здравља нису ништа ново за Сарајлије, али најава здравствених радника да ће у наредним данима пружати помоћ само хитним пацијентима слути и на веће нагомилавање пацијената у тријажним пунктовима испред здравствених установа.
Данас, првог дана наставка штрајка, обишли смо неколико домова здравља. На вратима установа јасно пише да је генерални штрајк, али како смо примијетили, љекари уредно примају пацијенте. Грађани с маскама чекају у редовима пред пунктовима, али тешко се може говорити о правилном држању физичке дистанце.
Гласноговорник Јавне установе Дом здравља Кантона Сарајево Арман Шаркић говори нам да су љекари протекла четири мјесеца улагали све своје напоре, док је штрајк био по страни.
“Здравствени радници били су на располагању грађанима у свим условима. И даље ћемо се трудити да услуга према грађанима буде максимално оптимизирана у датим околностима. Ипак, нисмо свемоћни, али најважније је да пацијенти као крајњи корисници ово не осјете”, казао нам је Шаркић.
Да ли ће и како грађани осјетити штрајк здравствених радника у Кантону Сарајево у вријеме пандемије и тријаже, показаће наредних неколико дана. Шаркић додаје како је то “ново нормално стање”, о којем многи говоре, а којем се и пацијенти и љекари морају прилагодити док вакцина против коронавируса не буде доступна на тржишту.
“Нико не прави гужву што то жели, већ зато што морамо заштитити људе”, додаје Шаркић.
На питање колико пацијенти имају разумијевања према здравственим радницима и наставку штрајка, Шаркић каже да је до сада било разумијевања грађана у свим сегментима здравственог сектора, а да ли ће га бити у будућности, не може тврдити.
“Чињеница је да ова тракавица треба бити што прије завршена, то јесте да се што прије нађу двије преговарачке снаге како би постигле договор. Гужви има и бит ће их”, закључио је Шаркић.
Међутим, судећи према тренутној ситуацији, овој тракавици још се не назире рјешење. Док су из Министарства здравства КС данас извијестили да настављају преговоре са Синдикатом радника у здравству КС о потписивању колективног уговора, предсједник Сидниката Едо Селимић говори нам да они “немају шта преговарати”.
“Све је завршено, све је испреговарано, остало је само да премијер Ненадић одлучи прихвата ли коефицијенте или не. Нема више никаквих преговора и неће их бити. Остао је само члан 37. приједлога Колективног уговора и да премијер каже да ли га прихвата или не”, истакао је Селимић додавши да је здравство Кантона Сарајево неуређено и са штрајком и без штрајка здравствених радника.
Иначе, у Члану 37. приједлога Колективног уговора утврђени су повећани коефицијенти за све групе сложености послова, који по израчуну Синдиката износе око осам милиона КМ на годишњем нивоу, а према обрачуну који је вршио Завод здравственог осигурања КС то је око 13 милиона КМ на годишњем нивоу.
Преговори између Министарства здравства КС и Синдиката радника у здравству КС трају већ дуже вријеме, а прошлог мјесеца одржано је још неколико преговарачких састанака. Преговарачки тимови Владе КС и Синдиката успјели су усагласити велики дио текста Колективног уговора о правима и обавезама послодаваца и радника у области здравства за подручје Кантона Сарајево, али остале су неусаглашене три тачке. То су спорни Члан 37., назив колективног уговора и почетак његове примјене с обзиром на то да синдикат инсистира на ретроактивној примјени уговора од јануара ове године.
Сваки наредни дан здравствени радници ће излазити пред установе у периоду од 10:30 до 11 сати, што су учинили и данас, а сутра су најавили излазак пред зграду Владе Кантона Сарајево.
(klix.ba)