spot_img
spot_img

Само два одсто грађана вјерује странкама, муче их животни трошкови

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Само 11 одсто грађана БиХ сматра да земља иде у добром смјеру и 13 одсто их сматра да млади људи имају будућност у земљи, проистиче из истраживања које је објавио Међународни републикански институт (ИРИ) у свом регионалном истраживању спроведеном у јануару и фебруару ове године.

Око 44 одсто грађана БиХ сматра да су највећи проблем у БиХ незапосленост и високи трошкови живота, а око 17 одсто као главни проблем виде разгранату корупцију. Према истраживању, 31 одсто их сматра да су задовољни како се демократија развија у земљи, а готово 70 одсто их није задовољно демократским развојем. Половина грађана БиХ сматра да су медији слободни или релативно слободни, док их исто толико мисли да медији не извјештавају слободно и независно.

Међутим, тек 18 одсто их сматра да се БиХ може описати као демократија, док их 78 одсто нема повјерења у тренутни политички систем. Милорад Додик и Драшко Станивуковић два су најпопуларнија политичара у РС, а, барем судећи према резултатима овог истраживања, слиједе Јелена Тривић, Небојша Вукановић и Жељка Цвијановић.

Занимљиво је и то да грађани БиХ највише повјерења имају у полицију, и то око 50 одсто, а након полиције слиједе војска, вјерске институције и медији. Само шест одсто грађана БиХ има пуно повјерење у правосуђе, а политичке странке уживају пуно повјерење код само два одсто грађана БиХ.

Сва три народа у БиХ ЕУ виде као највећег донатора, и то њих 26 одсто, док САД као највећег донатора види њих 13 одсто. Слиједе Кина, Њемачка, Русија и Турска. У РС је, такође, препозната ЕУ као велики донатор, јер се 28 грађана РС тако изјаснило, али титулу највећег донатора у БиХ, када су у питању грађани РС, однијела је Русија, јер 31 одсто грађана РС вјерује да је управо Русија највише донирала. САД у РС као највећег донатора БиХ види тек један одсто грађана, Кину њих седам одсто, а Њемачку тек пет одсто.

Међу Србима најпозитивније мишљење ужива Србија, којој повјерење даје 94 одсто грађана, а након ње слиједи Русија, којој вјерује 89 одсто припадника српског народа. Кину позитивно доживљава 79 одсто грађана РС, а 71 одсто грађана РС позитивно мишљење има о Њемачкој. САД су међу најнегативније оцијењеним земљама од стране Срба, о којима позитивно мишљење има 36 одсто припадника српског народа. Чак и Хрватска и Турска уживају веће повјерење међу Србима, јер Турску позитивно види 57 одсто грађана српске националности, а 52 одсто их позитивно види Хрватску.

Иако је већина грађана БиХ опредијељена за Запад, међу српским народом у БиХ ЕУ и Запад уживају ниску подршку. Само 26 одсто Срба сматра да би спољнополитички курс БиХ требало да буде само ЕУ и Запад, док их 31 одсто сматра да БиХ треба једнако да буде оријентисана и према Западу и према Русији.

Велика већина грађана и у РС и у ФБиХ подржава иницијативу “Отворени Балкан”, и то око 75 одсто грађана РС, а око 65 одсто грађана ФБиХ. Занимљиво је да Хрвати још и више подржавају “Отворени Балкан” од Срба, јер, према подацима ИРИ-јевог истраживања, 76 одсто њих ову иницијативу види на позитиван начин, док исто сматра 75 одсто Срба.

Као највећу политичку пријетњу за БиХ Срби виде САД, и то њих 45 одсто, а најмање пријетње по БиХ, према њиховом мишљењу, представља Русија, јер само шест одсто Срба ову земљу види као пријетњу. Међу Србима, највећи свјетски лидер је Александар Вучић, предсједник Србије, којем повјерење поклања 84 одсто Срба, а слиједи га Владимир Путин, предсједник Русије, којем вјерује 83 одсто Срба. Њих 52 одсто има позитивно мишљење о Си Ђипингу, предсједнику Кине. Само 15 одсто Срба има позитивно мишљење о Џоу Бајдену, америчком предсједнику.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img