Гранична полиција БиХ јуче је на прелазу Вардиште забранила улазак у БиХ професору на Одјељењу за историју Филозофског факултета у Београду Милошу Ковићу уз образложење да „представља пријетњу по безбједност БиХ”, што политичари и историчари оцјењују као дипломатски скандал те угрожавање права на слободу мишљења.
Замјеник предсједавајућег Заједничке комисија за одбрану и безбједност БиХ Душанка Мајкић сматра да нема будућности земља у којој професори, писци и интелектуалци представљају опасност и безбједносни проблем, а радикални исламисти под оружјем и у ратним униформама држе јавне скупове и позивају на рат.
Коментаришући забрану уласка у БиХ Ковићу, она је рекла да сумрак једне земље почиње од забране ширења знања, мисли и идеја, да је тима све речено, и о тој земљи и о њеној ретроградној политици. Мајкићева је истакла да политичко Сарајево тиме настоји одржати вјештачки конструисану „истину” о збивањима из претходног рата, покушавајући је наметнути другима.
– Свако ко другачије мисли или оспорава њихово мишљење је неподобан и непотребан на овом простору. Ко је донио одлуку питање је на које данас нема одговора, али знамо из које је кухиње ова одлука потекла и ко је њен иницијатор. Нека је на срамоту ове земље – истакла је Мајкићева.
Замјеник предсједавајућег Заједничке комисије за надзор над радом Обавјештајно – безбједносне агенције (ОБА) БиХ Средоје Новић сматра да је ова агенција „постала је инструмент за одмјеравање и одстрел, поготово Срба, па се проглашавају персонама нон грата, док у БиХ несметано улазе лица повезана са тероризмом”.
Новић је рекао да за директоре агенција на чијем су челу Бошњаци не важи ниједан акт, нити закон, да се Срби и српски интелектуалци проглашавају персонама нон грата, а слободно улазе лица повезана са тероризмом.
– Јасно је да у БиХ улазе сви, па и неки који су већ одавно идентификовани или су сумњиви као терористи или су у вези са терористичким лицима – нагласио је Новић.
Он је рекао да директор ОБА Осман Мехмедагић самовољно доноси инструкције за властите потребе не подносећи извјештај никоме. Дипломатски скандал Потпредсједник Народне скупштине Републике Српске Милан Петковић изјавио је данас да забрана уласка држављанину Србије и историчару Милошу Ковићу у БиХ представља преседан о којем ће се тек говорити, оцијенивши да је ријеч о великом дипломатском скандалу и срамоти за БиХ.
– Овај случај се што хитније мора испитати и видјети да ли постоји било који разлог због чега би му био забрањен улазак и због чега се крши европска Конвенција о заштити људских права и слобода кретања – рекао је Петковић.
Он је нагласио да је у овом случају очито ријеч о једној врсти одмазде, због Ковићевих ставова.
– Забраном уласка у БиХ Милошу Ковићу опасно се дижу међунационалне тензије и угрожава право интелектуалца да износи своје вриједносне судове. Нама је потпуно непознато ко је то учинио и да ли је ико од људи из Републике Српске, који раде у заједничким органима БиХ, обавијештен о томе – изјавио је шеф Српског клуба у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Ненад Стевандић.
Он је истакао да та забрана показује да се ради о паралелним системима, да се међунационалне тензије дижу тиме што се оптужују и забрањује улазак у БиХ лицима који су научници и историчари и немају никакве везе везама за раније утврђеним инцидентима, насиљем или било чиме што излази ван интелектуалног круга.
Замјеник шефа клуба посланика СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Срђан Мазалица изјавио је да је неприхватљив аргумент да је Милош Ковић пријетња по безбједност и уставни поредак БиХ, као и да то представља забрану и криминализацију изношења ставова који се не свиђају једном народу.
Мазалица сматра да забрана професору Ковићу представља и угрожавање слободе кретања, те да нема нема нарушувања ни безбједности нити уставног поретка посебно када се износе мишљења и ставови о догађајима из прошлости од историчара којима је то посао.
Предсједник Народне партије Српске Дарко Бањац изјавио је да је забрана уласка у БиХ професору Милошу Ковићу јасан напад на истину и историју српског народа који је извршило политичко Сарајево.
– Ово није дипломатски скандал, ово се мора рећи правим ријечима, а не увијати. Ово је јасан напад на истину. Политичко Сарајево је овим чином извршило напад на истину и историју српског народа, јер управо они хоће ту истину да прекрајају – рекао је Бањац.
Он је истакао да је ово показивање мржње према српском народу невјероватних размјера, као и да овај поступак показује да у БиХ није могућ суживот и да је све усмјерено на понижавање и протјеривање српског народа.
– За овакве инциденте ми који обављамо одговорне функције треба да употријебимо праве ријечи. И не треба да говоримо да би се било коме додворили. Ми морамо јасно рећи да ћемо учинити све, али све да заштитимо властити народ од прогона, а Републику Српску од укидања – нагласио је Бањац.
Гушење мишљења Декан Филозофског факултета у Палама Драга Мастиловић оцијенио је данас да је забрана уласка у БиХ Ковићу сраман чин гушења мишљења и изражавања, са поруком да у БиХ није пожељна научна, посебно историјска истина.
Мастиловић је рекао да забрана уласка у БиХ професору Ковићу, угледном историчару и дугогодишњем професору Филозофског факултета у Источном Сарајеву, представља у најмању руку скандалозан чин.
– Посебно је срамно и апсолутно неприхватљиво образложење да он представља пријетњу по безбједност БиХ – нагласио је Мастиловић и истакао да је једино оружје које професор Ковић посједује и носи са собом огромна ерудиција и жива ријеч којом на бриљантан начин тумачи сложене историјске процесе.
Мастиловић, који је такође историчар, каже да професор Ковић може представљати пријетњу само историјским неистинама, заблудама и опсјенама.
Предсједник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ Ђорђе Радановић оцијенио је да забрана уласка у БиХ професору Ковићу представаља правну несигурност за било којег држављанина Србије. Радановић упозорава да тако сваки држављанин Србије који покуша прећи границу БиХ може очекивати да му улазак буде онемогућен, без било каквог објашњења.
– Управно право не познаје материју која се односи на ситуацију да човјеку кажете да не може нешто да уради, а да истовремено не дате правно обавјештење – указао је Радановић.
Он је рекао да у овом случају постоји неколико питања на које је неопходно дати одговор, а тичу се правног основа за забрану уласка, као и онога ко је донио рјешење, те да ли је то рјешење правоснажно.
Историчар Чедомир Антић је најоштрије осудио забрану уласка српском универзитетском професору као незакониту, противуставну и противну самој идеји да су народи равноправни.
Он сматра да је ова одлука дубоко супротстављена идеји заштите људских права, да је очигледно да грађани и странци који долазе у БиХ нису равноправни, те напомиње да се таква мјера не изриче професорима из Саудијске Арабије, Турске, Хрватске, што је аргумент да та држава крши људска права.
(glassrpske.com)