spot_img
spot_img

Ратним функционерима по 100.000 КМ: Шамар борцима и грађанима у режији власти и опозиције

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Исплата валоризоване ратне накнаде посланицима првог сазива Народне скупштине Републике Српске, члановима Владе и три члана Предсједништва РС нови је шамар који су, овај пут, борцима Републике Српске и грађанина, задали и власт и опозиција.

Овако прекјучерашњи споразум који су потписали лидери парламентарних странака са првим предсједником НСРС Момчилом Крајишником коментаришу бројни борци, грађани и пензионери, који истичу да Републику Српску нису стварали ратни функционери већ сви грађани, првенствено борци и полиција који су године рата провели у рововима на првој линији фронта.

Судећи по Крајишниковој изјави, коју је дао након потписивања споразума, ратни функционери би требало да добију накнаду за период од пет и по година, а мјесечни износ те накнаде би требао да буде у висини данашње плате посланика у НСРС. По тој логици свако од тих бивших функционера, њих укупно 114, би добио преко 100.000 КМ за шта би се из буџета, односно џепова грађана требало издвојити преко 10 милиона марака!

Ако ће се ратним функционерима сада ретроактивно исплатити „плата“ коју у вријеме рата наводно нису примали, да ли ће исту ту плату добити и сви припадници Војске Републике Српске и полиције, или потписници прекјучерашњег споразума сматрају да они нису учествовали у стварању Српске и да немају право на накнаде?

Организација старјешина ВРС јуче је поставила питање покретачима ове “неразумне иницијативе – ко ће валоризовати припадницима ВРС зној, крв, сузе за боравак у земуницама скоро четири године”?

Крајишник је након потписивања споразума са лидерима политичких партија изјавио како многи од тих ратних функционера „данас тешко живе са пензијом од 300 КМ, и многи немају ни да купе себи лијекове“.

Предсједник Удружења пензионера РС Раде Ракуљ на то му одговара „добро дошли у Републику Српску“.

Ракуљ подсјећа да бројни пензионери, од којих су многи били учесници рата и самим тим стварали Републику Српску имају пензију и мању од 300 КМ, па се до сада нико није сјетио да им исплати ратну накнаду или им повећа пензију.

– Пензију до 300 КМ тренутно прима око 80.000 грађана. Испаде сад да ти грађани могу да преживе мјесец са тим износом, а бивши функционери не могу. Зашто су ти функционери заслужни за стварање Републике Српске, а грађани нису – упитао је Ракуљ.

Он додаје да Република Српска што више живи, све више прави разлике и раздор међу својим становницима.

Ракуљ истиче да функционери, који иначе имају високе плате и чланови су по неколико одбора, када оду у пензију имају примања и до десет пута веће од „обичног“ пензионера. Подсјећа да је најнижа пензија у Српској 201 КМ.

– Та линија руководних људи стално нешто тражи за себе. И ти који су некад били у првој скупштини и Влади рат су провели у одијелима, а сада за себе траже неке посебне привилегије. Тако настаје све већа разлика и друштвени јаз између грађана. Те који себе сматрају ствараоцима упитаћу – шта је онда народ? Да ли је народ и војска стварала Републику Српску или политичари – упитао је Ракуљ.

Додаје да су политичари живјели одлично у вријеме рата док је војска гинула на ратишту, а данас су они ствараоци, а војска није.

Огорчење јуче нису крили ни борци Републике Српске, који су у невјерици пропратили вијест о споразуму лидера политичких партија са Асоцијацијом “Ствараоци Републике Српске”.

Предсједник Борачке организације Републике Српске, генерал Миломир Савчић, потврдио је за Српскаинфо да је добио мноштво порука бораца који су му огорчено поручили да се тако нешто не смије дозволити.

– Чињеница је да су многе категорије становништва поднијеле огроман терет рата. Многи су дали све што су имали за Републику Српску и сва ова питања су веома осјетљива и треба им се приступити са посебном пажњом. Ово питање, прије свега сматрам моралним питањем – каже Савчић.

Додаје да они који су били највише изложени у рату, нису морали бити ни у смртној опасности, довољно је што су сједили на фронту на минусу, гладни и жедни, имају највише права да кажу шта мисле о наведеном споразуму.

Упитао је шта ће власт учинити поводом 10.480 демобилисаних бораца Војске Републике Српске који су тренутно без посла. Без посла је и 1.619 дјеце погинулих бораца, као и 2.055 осталих чланова породица погинулих бораца, али и 1.144. ратна војна инвалида. Ако се рјешава статус ратних функционера, да ли ће се ријешити и статус бораца и њихових породица који су најзаслужнији за стварање Српске.

Савчић појашњава да јесте разговарао са Крајишником вече прије него је потписан наведени споразум, али да није знао шта уопште стоји у њиховој иницијативи. Он истиче да је дао начелну подршку за рјешавање статуса првих ратних функционера, али да није улазио у детаље шта ће тачно тражити, а детаље је сазнао тек јуче.

Савчић истиче да ће споразум који је прекјуче потписан са Асоцијацијом бити послан свим општинским и градским борачким организацијама које ће се изјаснити по том питању.

– Сви посланици из првог сазива НСРС су награђени – сви су носиоци ордена Немањића као највишег државног друштвеног признања и на основу тога остварују накнаду. Никада нећу пристати на компромис и признати да било ко у овој држави има веће заслуге за стварање Републике Српске од бораца и да самим тим остварују већа права од бораца по основу учешћа у рату, па и по основу учешћа у стварању Републике Српске – поручује Савчић.

Парађина: И борци да испоставе своју фактуру

И предсједник Борачке организације Пале и члан Предсједништва БОРС Михајло Парађина потврђује да је јуче од раног јутра имао „инвазију телефонских позива“ огорчених бораца ВРС. БОРС, како каже он, има огроман притисак свога чланства које је незадовољно због наведеног споразума.

– Овај споразум нам говори да власт има новаца, па онда БОРС треба да им испостави своју фактуру и тражи максимално рјешавање свих питања која муче борце и породице погинулих, те РВИ – истиче Парађина.

Он додаје да народни посланици нису били на линији фронта с пушком у руци и бранили народ и Српску.

– Они су у одијелима и краватама доносили веома битне и значајне одлуке у интересу српског народа и Српске, и ја то поштујем и цијеним. Међутим, шта је са борцима? Лицемјеран је и некоректан тајминг када се ова иницијатива покушава провући. С једне стране имамо пандемију корона вируса, а с друге стране изборе. Није коректно потписивати такав споразум и радити тако нешто без разговора са борцима – истиче Парађина.

Он додаје да је прво требало помоћи демобилисаним борцима који су без посла и њиховим породицама, као и породицама погинулих бораца. Срамота је, каже он, да се 25 година након рата прича о запошљавању дјеце погинулих бораца. Влада је, каже он, морала донети такве мјере и механизме да се обавеже јавни сектори и локалне заједнице да се сва дјеца погинулих бораца одмах запосле.

Први сазив

Први сазив Народне скупштине радио је у периоду од 24. октобра 1991.године до 14. септембра 1996. године, а један од посланика у том сазиву био је и садашњи лидер СНСД Милорад Додик.

И прије пет година постојала је иницијатива, коју је предложио Додик, да се посланицима првог сазива НСРС додијели мјесечна накнада у износу од 1.200 КМ, али тај приједлог није наишао на подршку бораца, али ни грађана.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img