spot_img
spot_img

Прелетачи предводе овогодишње изборне листе

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Већина прелетача из актуелног сазива Народне скупштине РС обезбједила је одличне позиције на изборним листама за овогодишње опште изборе!

Од 11 посланика, колико их је мандат почело у једној а завршило у другој странци, само два се неће окушати и у октобру ове године. Ријеч је о Илији Стеванчевићу и Зорану Пологошу, који се по истеку актуелних мандата не намјеравају вратити у скупштинске клупе.

Са друге стране, Војин Митровић је носилац листе СНСД-а у другој изборној јединици за бх. Парламент, а Ненад Стевандић први на компензационој листи највеће странке у Српској, такође за Парламентарну скупштину БиХ.

На првом мјесту листе Уједињене Српске за НСРС у изборној јединици два налази се Славко Дуњић, док Златко Максимовић преводи листу Успјешне Српске за НСРС у изборној јединици шест. Симуна Жакула налази се на првом мјесту НДП-ове листе за републички Парламент у изборној јединици пет, док су на трећем мјесту Адам Шукало, на ПДП-овој листи за бх. Парламент у изборној јединици један и Дарко Бањац, на ДНС-овој листи за НСРС у изборној јединици један.

Неда Петрић је на другом мјесту ДНС-ове листе за НСРС у изборној јединци шест, док се Недељко Милаковић налази на седмом мјесту СДС-ове листе, такође за републички Парламент. Имајући у виду да је Милаковић Социјалистичку партију напустио у “посљедњем тренутку”, када су се листе већ увелико формирале и предавале Централној изборној комисији БиХ, може се рећи да његово седмо мјесто не каска много над позицијама других колега који су свој пут потражили мимо странака на чијим листама су обезбједили мандате.

Подсјећамо, нека напуштања странака и прелазак у “самосталне стријелце” или друге партије су изазвале тектонске поремећаје на политичкој сцени Српске, док су други пролазили готово па потпуно незапажено. Међу незапаженијим су свакако прелазак Неде Петрић из Шешељевих радикала у ДНС, а разлог за то јесте што је поменута посланица остала и дио владајуће већине али и истог, ДНС-овог, клуба. Много помпе није изазвао ни Зоран Пологош, када је напустио ПДП и наставио дјеловање у републичком Парламенту на папиру самостално, али подржавајући одлуке владајуће коалиције. Разлог за мало интересовање је то што је, након уједначеног броја владајућих и опозиционара, након многобројних прелазака, број руку на страни већине био и више него довољан па је Пологош био само “додатна рука у низу”.

Самостални посланик Адам Шукало, који дјелује у ПДП-овом клубу, мандат је освојио као предсједник Напредне Српске. На средини мандата на чело долази Горан Ђорђић, али Шукалов статус и то да ли је и даље дио поменуте странке мјесецима је био нејасан, па и када се утврдило да није више дио напредњака, та вијест и није била превише интересантна. Главни разлог јесте то што је остао дио опозиције и напуштање напредњака није измјенило ништа у његовим скупштинским наступима, напротив, они су постали и “жешћи”.

Интересантан је примјер посланице Симуне Жакуле, која је за годину дана успјела да напусти опозицију, али и да јој се врати. Мандат је освојила на СДС-овој листи те прве двије и по године гласала у складу са остатком колега из ове странке, иако се није истицала скупштинским расправама. Међутим, у мају прошле године и то пред најузбудљивије скупштинско гласање у актуелном сазиву, оном о продаји Љубије, Жакула је напустила СДС. Након годину дана, озваничен је њен прелазак у Напредну Српску, чиме је поново постала дио Савеза за промјене (однеданво за побједу, прим. аут).

Највећу буру направило је напуштање Илије Стеванчевића (ПУПС, листа СДС-а) и Војина Митровића (НДП), али и Ненада Стевандића (СДС).

Први двојац, као главни актери тзв. “Афере два папка”, умногоме су својим преласком на страну коалиције предвођене СНСД-ом, на првом скупштинском засједању, одредили формирање власти у Српској. Стевандићев прелазак је буру изазавао јер је он био један од првих високих страначких функционера који се одлучио на овакав потез, али и због тешких ријечи које су пале између њега и бивших колега. За њим потом иду Славко Дуњић и Дарко Бањац, који у Скупштини, заједно са ДНС-овим Душком Ивићем, оснивају посланички клуб СДС-К.

Напуштање СДС-а касније је заокружио Златко Максимовић, који је у Скупштини дјеловање наставио као самостални посланик, али је суштински постао дио владајуће коалиције.

Опозиција је узвратила тек на самом крају овог сазива и то након посљедње сједнице Народне скупштине, па се тако Недељко Милаковић, бивши посланик Социјалистичке партије, размимоишао са матичном странком и на овогодишњим изборима, који ће се одржати 7. октобра ове године, налази се на листи СДС-а.

 

 

 

 

(srpskacafe.com/Ognjen Tešić)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img