wso slot
akun wso slot
nuklir slot
akun pro taiwan
slot server taiwan
slot taiwan
akun pro vietnam
slot server vietnam
slot vietnam
pistol4d
pistol4d
pistol4d
pistol4d
pistol4d
akun wso slot
nuklir slot
maxwin slot demo
pistol4d
situs judi bola
Prasići opet poskupjeli, evo koliko košta kilogram žive vage - nula49.com
spot_img

Prasići opet poskupjeli, evo koliko košta kilogram žive vage

Published:

spot_img

Prasići na stočnim pijacama opet su poskupjeli, a njihova cijena dostigla je rekord kada je riječ o Vaskršnjem postu, u kojem se ranije nije dešavalo da cijena stoke u Srpskoj raste.

Na bijeljinskoj stočnoj pijaci, kilogram žive vage prije par dana otišao je sa 8 na 8,5-9 KM, a prije tačno mjesec dana koštao je između 6,3 i 7 KM. Samo u ovom periodu, prasići su poskupjeli za skoro trećinu.

Po svemu sudeći, ove godine će, za Vaskrs, Prvi maj i predstojeće slave, cijena prasića biti rekordna.

Iz Udruženja uzgajivača svinja RS nedavno su poručili da bi kilogram žive vage za praznike i slave mogao da košta i do 10 KM, ali je već sada jasno da bi njihova cijena veoma lako mogla da bude i viša.

Podsjetimo, lani je kilogram žive vage za Vaskrs i Prvi maj koštao oko 9 KM.

– Do poskupljenja žive vage tokom ovog posta došlo je jer su tovljači u ovom periodu masovno počeli da kupuju prasiće. Kupuju sve što mogu, da se obezbijede za kasnije. Zato i jeste došlo do poskupljenja, koje će biti još veće pred kraj posta, odnosno pred Vaskrs i za slave koje dolaze – naglašava za Srpskainfo predsjednik ovog udruženja Mišo Maljčić.

Građani ne pamte ovolike cijene prasića pred praznike, a posebno ne u postu, kad je cijena stoke uvijek mirovala.

– Bogami, ove godine bi prasići mogli da dostignu rekord svih rekorda. Pa, činjenica da već sada koštaju do 9 KM po kilogramu, sluti da će za praznike biti još skuplji. Mnogi će morati dobro razmisliti hoće li na trpezi imati cijelu pečenicu ili par kilograma prasetine iz rerne – poručuje Stojan K, moler iz Banjaluke.

I preko oglasa, prasići teški 20-30 kilograma prodaju se za 9 KM po kilogramu.

Uzgajivači podsjećaju da su godinama upozoravali na prekomjerni uvoz mesa iz Evrope, ali da ih niko nije čuo, pa se sada suočavamo sa krahom somaćeg stočnog fonda.

– Onda je došla ova velika kriza, pa i EU zabranjuje izvoz svinjetine, jer vode računa o prehrambenoj sigurnosti svog stanovništva. Ceh ovakve situacije plaća naš čovjek, koji sada skupo kupuje i stoku i svježe meso – poručuju domaći uzgajivači.

Zvanična statistika pokazuje da je za dvije godine broj svinja u Srpskoj pao za skoro trećinu. Naime, u oborima smo 2020. imali 619.400, a lane 420.000 svinja.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Povezano

spot_img
spot_img

Poslednje vijesti

spot_img
spot_img