Градачац је један од ријектих градова у Босни и Херцеговини у којем је задовољство живјети и у којем у континуитету цвјетају готово све гране привреде.
Ондашњи становници и пословни људи су то знали искористити, у чему им је помогла и близина граничних прелаза са земљама Европске уније, када је у питању извоз, али истанчан укус за производњу и пласман домаћих производа.
С друге стране, када се говори о постратном периоду приватизације поједних компанија, и то је процес који је окончан успјешно, извјештава Федерална телевизија.
Иако неке мало веће инвестиције, када је у питању путна инфраструктура, заобилазе Град Змаја од Босне, Градачац је један од привредно и индустријски најразвијенијих у Босни и Херцеговини.
Доказ томе је и податак да су привредници из овог краја у земље Западне Европе прошле године извезли производе вриједне око пола милијарде марака.
„Што се тиче стања производње и извоза, у Босни и Херцеговини смо на петом или шестом мјесту. То значи да Градачац има потенцијал, а потенцијал су људи. Наши људи су јако вриједни, поштени и коректни“, каже Шефик Моћић, предсједник Удружења послодаваца Градачац.
Територијално је Градачац смјештен под обронцима Мајевице и припада рејону Посавског поља. Тај положај му је омогућио и развитак у пољопривредном сектору и воћарству.
„То није случајност да је Градачац препознат као воћарски крај са значајним узгојем шљиве, јабуке и крушке. Међутим, овдје треба посебно истаћи вриједне људе који су научили да се баве тим бизнисом и да воде те послове“, наводи Суад Селимовић, секретар Удружења за пољопривреду при Привредној комори ТК-а.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде ТК-а Емир Бегић (СДБиХ) подсјетио је како су Влада и Министарство повећали новчане подршке када је у питању пољопривредна производња за око 50 посто, тако да ће значајну помоћ добити пољопривредни произвођачи са подручја Градачца.
Обућарска индустрија, текстилна конфекција, грађевинарство, металопрерађивачки сектор – само су неке од грана привреде које су и више него успјешно заступљене у Градачцу.
„Без обзира на све проблеме које имамо у нашој држави, имамо вољу и гурамо то напријед, иде то, развија се, шире се фабрике, отварају се нове“, истиче Ален Бошњаковић, привредник из Градачца.
Добри домаћи и успјешни извозни резултати у Градачцу су изражени и сектору мљекарства, с обзиром на то да су у овом крају смјештене двије највеће мљекарске индустрије.
„Ми се заиста трудимо и боримо. Присутни смо не само у нашој држави него и у земљама окружења, Европској унији, Блиском истоку“, наглашава Индира Омерагић, директорица Млијечне индустрије 99 Градачац.
Када је у питању туристички сектор, Градачцу има шта понудити.
„Поред Куле Змаја од Босне, имамо два језера – Хазну и Видару, имамо споменик ‘Љиљан’, али и Планинарски дом“, набраја Џенана Синановић, стручна сарадница за опће и правне послове у Туристичкој заједници Градачац.
И оној старој народној – да на младима свијет остаје – има мјеста у Градачцу. Млади се одлучују за покретање властитих бизниса. Ипак, један од глобалних проблема са којим се сусрећу у свим земљама окружења присутан је и овдје.
„У посљедње вријеме се може примијетити да се они занимају за своје бизнисе, но што се тиче радне снаге у Градачцу, ми имамо један статистички податак – нама тренутно недостаје око 1.350 радника“, прецизира Моћић.
(nezavisne.com)