Буџет општине Шамац, због неуспјешне продаје “Хранапродукта” фирми “Златно пиле” 2012. године, данас је блокиран, као и будуће пословање општинске администрације.
Начелник општине Шамац, Ђорђе Милићевић, у протекла два мјесеца је настојао да проблем ријеши, али истиче како у ресорном министарству нису жељели дијалог.
“Нови власник ‘Хранапродукта’ запослиће 120 радника”, “Бројлер – Златно пиле нови власник ‘Хранапродукта’: Очекује се инвестиција од 16 милиона КМ”, “Оживјела перадарска производња у Шамцу: Фирма ‘Бројлер – златно пиле’ намјерава запослити 200 људи”, само су неки од наслова који су привлачили пажњу Шамчана тог септембра 2012. године, баш некако у вријеме изборне кампање.
Уговор о купопродаји су у Шамцу потписали тадашњи начелник општине Саво Минић и директор “Бројлера” Златан Ивановић, 4. септембра 2012. године. Минић је тада изјавио новинарима да је Влада РС раније купила “Хранапродукт” у стечају и дала га на располагање општини уз обавезу проналаска стратешког партнера. Ивановић је рекао да у савремену клаоницу пилића у “Хранапродукту” планира да уложи 16 милиона марака и запосли 120 радника, те створити кооперантску мрежу с перадарима с подручја општине Шамац.
Све се одвијало као на филмској траци. Влада РС је откупила дуговања “Хранапродукта”, некадашње фабрике за прераду воћа и поврћа, те је имовину предузећа, процијењену на 1.250.000 марака, понудила купцу, односно “стратешком партнеру” општине Шамац – сарајевској месној индустрији “Бројлер”. За ту прилику, фирма “Бројлер – златно пиле” регистрована је у Шамцу. Уговор о купопродаји је потписан. Ни након тога није био јасан однос између дотадашњег власника имовине Владе РС с једне стране и Општине Шамац и “Бројлера” с друге стране. То је, како је раније најавио Саво Минић, требало да буде накнадно дефинисано посебним споразумом.
На наш упит је Општини Шамац одговорено да у евиденцијама таквог споразума нема, а нема га ни у Правобранилаштву РС. Предочен нам је Уговор о купопродаји (број 01-122-144/12 од 4.9.2012), као и Одлука о преносу права својине са Владе РС на Општину Шамац (број 04/1-012-2-1800/12 од 18.7.2012) у којој је наведено да ће “након уписа права својине у јавним евиденцијама бити закључен посебан Споразум о регулисању међусобних обавеза у вези са даљим располагањем на предметним некретнинама у сврху повратка средстава, и то налажењем стратешког партнера који ће Влади РС исплатити цјелокупан износ на име купљене имовине; у супротном Општина Шамац ће дуговани износ измирити Влади РС у 12 једнаких мјесечних рата”.
Тај споразум, ипак, никада није склопљен нити потписан. Неколико мјесеци касније, тачније 7.10.2013. године “Бројлер – златно пиле” званично обавјештава Општину Шамац да одустаје од пројекта изградње савремене клаонице, да би дан касније, 8.10.2013. године, начелник општине Саво Минић обавијестио дојучерашњег “стратешког партнера” да једнострано раскида Уговор о купопродаји.
Тек након готово двије године, тачније 25. марта 2015. године, Минић званично обавјештава Министарство финансија о раскиду уговора. Ту је стављена тачка, односно три тачке на случај, којим се тадашња општинска власт више није занимала. Слично као и са случајем, готово идентичног, једностраног раскида Уговора са НБС гроупом 2010. године, с каматама “тешким” 2,2 милиона марака, који је на наплату стигао 10 година касније.
Захтјев за измирење обавеза по одлуци Владе РС, донесеној 18. фебруара 2021. године, на адресу Општине Шамац стигао је 25. фебруара. Не сачекавши да приме одговор на захтјев, из Министарства финансија шаљу нови допис, допуњен податком да износ 1.264.633 КМ треба да буде измирен у 12 мјесечних рата, почевши од 1. априла.
Начелник општине Ђорђе Милићевић каже да је данас потпуно неуставно и нелегитимно општини Шамац ускраћена транша од 105.000 марака јавних прихода, што у потпуности доводи у питање пословање општине Шамац, од исплате плата до ускраћивања редовних примања борачким и социјалним категоријама, ученицима и студентима, јавним предузећима и установама, што је додатно усложњено актуелном епидемијом вируса корона.
– Ово је проблем који смо наслиједили од претходне гарнитуре власти, зато се оправдано поставља питање зашто Министарство финансија није реаговало раније, него се чекала 2021. година!? Зашто тадашњи начелник општине није тражио да имовина “Хранапродукта” буде враћена Влади РС, након неуспјеле продаје “Златном пилету”? Зашто се проблем не може ријешити враћањем имовине у власништво Владе РС? И најважније питање, зашто Министарство финансија не жели да разговара с нама о рјешавању проблема – каже Милићевић.
Милићевић напомиње да је и даље спреман за дијалог, јер грађани општине Шамац не смију да трпе због осветничке политике владајуће гарнитуре власти, јер је у Шамцу на власти опозициони СДС.
– Ми смо данас ангажовали адвоката, јер, напомињем, одлука Министарства финансија је потпуно нелегална и нелегитимна, јер не постоји никакав законски основ по којем се с рачуна општине могу скинути средства. Тражићемо да се уведе мјера која ће обезбиједити нормално функционисање општине Шамац, односно, да се донесе привремена мјера забране скидања средстава са рачуна општине – каже Милићевић и додаје да ће општина Шамац поднијети и тужбу против Министарства финансија РС како би спријечили даље обустављање исплате јавних прохода.
Ово је очигледан политички обрачун с грађанима општине Шамац, јер је за Бањалуку неопростиво то што је на локалним изборима Милићевић побиједио СНСД-овог кандидата са 70:30 посто гласова. Морал и етика су за режим непознати појмови, али овакав вид политичког обрачуна с неистомишљеницима, који угрожава грађане цијеле општине, до сада у овом обиму није виђен.
(srpskainfo.com)