spot_img
spot_img

Поново расте број погинулих на бх. путевима

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Тренд смањења броја саобраћајних незгода на бх. путевима, започет 2017. године, прекинут је, нажалост, лани, када се број саобраћајки повећао за 535 у односу на годину раније.

Упоредо с тим, годинама се смањивао и број погинулих у саобраћају, али је такође прошле године дошло до погоршања статистике.

Како наводи Босанскохерцеговачки ауто-мото клуб (БИХАМК), у 2021. години број погинулих порастао је за 11 особа у односу на 2020.

“С обзиром на чињеницу да је током протекле године дошло до повећања броја саобраћајних незгода, као и броја погинулих, може се закључити да је стање друмског саобраћаја у БиХ и даље незадовољавајуће и да се налазимо при самом врху љествице по смртности у саобраћају. Тако је током протекле године стопа смртности у БиХ износила 67 погинулих на милион становника, што је далеко од просјека у ЕУ (42 погинулих на милион становника)”, прецизирали су из БИХАМК-а.

Када је ријеч о Републици Српској, Милија Радовић, в.д. замјеника директора Агенције за безбједност саобраћаја РС, истиче да је у 2021. години дошло до повећања броја незгода у односу на 2020, као и благог повећања броја тешко повријеђених, али је број погинулих остао исти.

“Ту треба имати у виду да је већина земаља у 2021. забиљежила значајно повећање броја погинулих у односу на 2020. години. Рецимо, у Словенији повећање износи више од 40 одсто. Када је ријеч о броју погинулих у Српској, он је остао на истом нивоу као и 2020. године, који је тешко постићи, јер је то специфична година због пандемије”, рекао је Радовић за “Независне новине”.

Из БИХАМК-а наводе да је током 2021. године у саобраћајним несрећама у Федерацији БиХ погинуло 150 особа, што представља повећање за 11 лица. У Брчко дистрикту током протекле године погинуле су четири особе, а у Републици Српској 101 особа, колико и годину раније.

“Велики број саобраћајних незгода на нашим путевима, између осталог, резултат је непоштивања саобраћајних правила и прописа, као и ниског нивоа саобраћајне културе и већег броја учесника у саобраћају. Непрописна брзина и брзина неприлагођена условима на путевима су један од најчешћих узрочника незгода, а слиједе незгоде настале под утицајем алкохола и других опојних средстава”, навели су из БИХАМК-а.

Баш ових дана полицијске управе у Српској су подвукле црту испод фебруарске статистике у саобраћају, па је тако, рецимо, у Бијељини забиљежено повољно стање.

“На подручју Полицијске управе Бијељине у фебруару је евидентирано 80 саобраћајних незгода у којима није било погинулих, а број удеса мањи је за пет одсто него у истом мјесецу лани”, изјавио је Раденко Кнежевић, инспектор у Сектору полиције Полицијске управе Бијељина.

Начелник Полицијске управе Бијељина Стјепан Терзић је навео да је у незгодама које су се догодиле у фебруару повријеђено 15 лица, а није било погинулих.

Ни на подручју Полицијске управе Мркоњић Град у фебруару није било погинулих у саобраћају.

“Није било незгода с погинулим лицима, док је прошле године у истом периоду била једна незгода с погинулим лицима”, навео је Милан Милекић, начелник Полицијске управе Мркоњић Град.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img