spot_img
spot_img

Половњаци скупљи него што је реално

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Због повећане потражње за аутомобилима, али и због несташице ауто-дијелова у цијелом свијету и застоја код испоруке дошло је до поскупљења половних возила у БиХ, тако да она први пут имају већу вриједност него што је то реално, кажу стручњаци из ове области и додају да се може очекивати да се овакав тренд раста цијене и даље настави.

Харис Муратовић, предсједник Удружења заступника и трговаца аутомобилима при Привредној комори ФБиХ, казао је за “Независне” да је дошло до већих цијена половних аута на тржишту БиХ и да ће се то наставити.

“Људи који су планирали пошле године да купе аутомобил, било да се ради о новом или половном, пролонгирали су своју одлуку управо због пандемије, па су то урадили у овој години. Тако да су веће цијене управо резултат повећане потражње за аутомобилима и мање понуде”, казао је Муратовић. Како каже, додатни разлог скупљих половних аута је и то што су цијене нових аута веће, тако да оне повлаче и раст цијена половних аута.

“На западу, одакле ми највише увозимо половне ауте, окренули су се еколошким аутима и нуде различите програме, замјена старо за ново, на начин да аутомобили испод Еуро 4 норме или они који су старији буду уништени”, казао је Муратовић.

Драган Тришић, предсједник Групације за промет нафтом и нафтним дериватима Привредне коморе РС, казао је да први пут половни аутомобили имају већу вриједност него што је то реално.

“То су типични индикатори који показују да ауто-индустрија има одређених проблема са планираним пројектима, јер произвођачи аутомобила имају проблем са испоруком, тако да су и купци принуђени да чекају више мјесеци на аутомобил”, истиче Тришић.

Жељко Василић из ауто-салона “Браћа Ђукић” из Дервенте казао је да су ове године цијене половних возила веће и за десет одсто него ранијих година.

“Цијене половних возила су порасле у односу на раније године управо због због пандемије јер прошле године није било производње, а смањена је куповина нових возила, тако да су самим тим половна возила поскупјела”, казао је Василић. Како је рекао, што се тиче њиховог салона, ове године биљеже раст продаје возила.

“Евидентан је раст продаје аута код нас ове године, будући да је један извјестан период тржиште аутомобила било скоро па замрло”, казао је Василић и истакао да су резултати продаје ове године чак бољи него и 2018.

Игор Гавран, економски аналитичар, казао је да је ово глобални проблем управо због недостатка кључних електронских компоненти, прије свега одређених чипова, који негативно утиче на доступност возила и на њихове цијене – како нових, тако и половних. “Код нас је додатно оптерећење низак животни стандард и свако поскупљење дјелује јаче него у неким другим државама гдје и појединци и привреда имају у просјеку веће резерве и штедњу да могу лакше поднијети поскупљења”, казао је Гавран. Истиче да је додатни негативан ефекат поред поскупљења успоравање подмлађивања возног парка јер ће умјесто новијих возила многи због цијена куповати ипак старија.

“БиХ, нажалост, не може утицати на ову ситуацију, као што не може ни већина других држава гдје се ове компоненте не производе”, закључио је Гавран.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img