spot_img
spot_img

Политичари кафу плаћају 0,50, а тањир супе 1,50 КМ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Поприлично ћете се намучити да у неком од бањалучких или сарајевских кафића пронађете кафу или чај јефтинији од двије марке, али такав проблем немају политичари, пошто у ресторанима оба ентитетска парламента ова два напитка коштају 0,50 КМ.

Да инфлација не дрма исто званичнике и грађане, свједоче и цјеновници из ресторана ентитеских пармалената, гдје је за оброк или пиће потребно издвојити доста мање новца у односу на износе који плаћају “обични смртници”.

Из Угоститељског сервиса Владе Републике Српске су за “Независне новине” рекли да су цијене пића у ресторану у Народној скупштини Републике Српске (НС РС) неупоредиво ниже у односу на објекте у окружењу.

“Тако је цијена домаће кафе 0,50 КМ, еспресо кафе 0,60, минералне воде у стакленој флашици 0,70, колико кошта и природна вода у флашици, док кока-кола (0,25 литара) кошта 1,20 КМ”, речено нам је из Угоститељског сервиса Владе Српске.

Ресторан у згради НС РС је тек један од објеката који послују у саставу Угоститељског сервиса, а у којим цијене пића нису мијењане од 1. марта 2020. године, пошто, како тврде, није било промјена у набавним цијенама.

Ипак, у фебруару су расле цијене неких врста хране у Народној скупштини Републике Српске, с тим што је у току израда нових цјеновника хране за све објекте Угоститељског сервиса Владе Републике Српске.

До тада, шпинат с јајима кошта 3,30 КМ, а омлет са шунком је поскупио и умјесто 2,20 кошта три марке, док су палачинке с месом такође поскупјеле са 2,50 на 3,50 КМ. Телећа или мађарска чорба, умјесто 2,50 КМ, од фебруара кошта три КМ, а говеђа супа је са 1,30 отишла на 1,50 КМ.

Бањалучком ћевапу није мијењана цијена у ресторану НС РС те кошта 4,60 КМ, а пилеће крпице су са 3,50 поскупјеле на четири марке.

Цијене угоститељских услуга Службе за заједничке послове органа и тијела ФБиХ, упркос инфлацији, нису мијењане већ дужи период. Тако и федерални парламентарци супу плаћају тек 1,50 КМ, било да је ријеч о пилећој или телећој, а исто толико коштају и парадајз чорба, гулаш чорба и пилећа чорба.

Баш као у стара добра времена, сендвиче федерални парламентарци могу појести за готово невјероватних 1,50 КМ, док је цијена шпагета са сиром двије марке, а марку више коштају болоњез и миланез.

За порцију телетине лешо потребно је издвојити тек пет марака, јагњећег печења шест КМ, а пилећег печења три КМ, колико коштају и ћевапчићи или пљескавица. У понуди је девет врста салата, а све, било да је, рецимо, ријеч о купусу, паприци или парадајзу, у федералном парламенту коштају једну марку. Ако се желе засладити воћном салатом, то задовољство платиће само 1,50 КМ, док су торте – једну КМ.

Федерални парламентарци сок у флашици плаћају 1,50 КМ, 0,2 литра минералне воде кошта само пола марке, а ако се желе опустити након “напорног” рада на рјешавању проблема грађана, у понуди им је и алкохол, па шљивовица или лоза коштају двије КМ, док ће им 0,33 литра пива новчаник олашкати за 1,50 КМ.

Коментаришући ове цјеновнике, борци за заштиту потрошача истичу да је очигледно да наши политичари живе у паралелном свијету.

“Људима који имају највећа примања омогућено је да пију кафу за 0,50 КМ, док остали смртници, од којих многи имају прениске плате, плаћају 2,50 марке. Сит гладном не вјерује. Ово је апсурд живота на овом простору”, каже за “Независне новине” Муриса Марић, извршна директорица у Удружењу грађана ДОН Приједор.

Политички аналитичар Вехид Шехић није изненађен с обзиром на понашање власти на свим нивоима, коју, како истиче, најмање интересује положај грађана у овако тешкој ситуацији.

“Овдје је политика више интересено занимање, не идеолошко. Они гледају само себе. Свједоци смо да је политика најуносније занимање данас и да у политику многи желе, јер се обезбиједе материјално, а онда имају и разне привилегије, као што је то да ће далеко јефтиније попити каву, ручати и слично”, рекао је Шехић за “Независне новине”.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img