spot_img
spot_img

Полиција на ногама због Сребренице

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Безбједносне агенције у БиХ увелико се припремају за обезбјеђивање обиљежавања 26. годишњице злочина у Сребреници 11. јула те увјеравају да раде све што је потребно како би овај догађај протекао без проблема, упркос најавама о могућем инциденту.

Поједини медији тврде да је аспект безбједности ове године подигнут на до сада највиши ниво, мада званичне потврде за то нема.

“Независним” је потврђено да је Оперативни штаб МУП-а Српске “Сребреница 2021” информацију о могућем безбједносном угрожавању “Марша мира” размијенио са свим полицијским агенцијама у БиХ.

“МУП Републике Српске предузима све неопходне мјере и радње како би све протекло мирно и без инцидената”, рекла је за “Независне новине” Мирна Миљановић, начелница Одјељења за односе са јавношћу МУП-а Републике Српске.

Осим тога, с циљем безбједности комеморативног скупа у Поточарима, министар унутрашњих послова Републике Српске Драган Лукач издао је Наредбу о забрани превоза експлозивних материја у друмском саобраћају на више путних праваца.

“Министарство у сједишту, полицијске управе и полицијске станице, за 8, 9, 10. и 11. јули неће издавати одобрења за превоз експлозивних материја”, навели су из МУП-а Српске.

И то није све – ловци у Сребреници, али и још неколико локалних заједница, одлуком ресорног министарства, мораће да одложе оружје неколико дана прије и послије, као и на сам дан обиљежавања годишњице злочина у Сребреници.

“Ми смо добили те документе и обустава лова у трајању од неколико дана односи се на више локалних заједница, односно, поред Сребренице, и на Зворник, Братунац, Осмаке, Шековиће и тако даље. Ловци ће се тога придржавати, а ми смо свакако завршили ловну сезону”, рекао је за “Независне новине” Мирољуб Цвјетиновић, секретар Ловачког удружења “Јавор” Сребреница.

Како теку припреме обиљежавања злочина у Сребреници, покушали смо јуче сазнати и од Мирсада Вилића, директора Дирекције за координацију полицијских тијела БиХ, али у томе нисмо успјели. Питања је затражио маилом, након чега одговоре нисмо добили.

Дирекција за координацију полицијских тијела БиХ саопштила је раније да је формирала Оперативни штаб акције “Сребреница 2021” поводом ванредног обезбјеђивања обиљежавања тог догађаја.

Поред припадника Дирекције, у раду Штаба учествују и припадници Обавјештајно-безбједносне агенције (ОБА) БиХ, Оружаних снага БиХ, Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА), Граничне полиције БиХ, Службе за послове са странцима БиХ, ЕУФОР-а, МУП-а Српске, Федералне управе полиције и надлежних кантоналних министарстава унутрашњих послова.

“Припадници Дирекције за координацију полицијских тијела БиХ, у сарадњи са свим партнерским агенцијама за спровођење закона, спроводе мјере и радње планираном динамиком те раде на прикупљању безбједносно интересантних информација неопходних за адекватно планирање људских и материјално-техничких ресурса с циљем стварања предуслова за несметано одржавање тог скупа”, навели су из Дирекције.

БХРТ је, иначе, у сриједу објавио документ за који тврди да је њиме МУП РС информисао безбједносне агенције у БиХ о могућем изазивању инцидената.

“Полицијски службеник је дошао до сазнања да би појединци из невладиног сектора и борачке организације из Сарајева и Тузле, као и нека лица из Београда, требало да инсценирају инцидент приликом доласка учесника у Поточаре, на подручју Власенице или Братунца, представљајући се као незадовољни Срби због пресуде генералу Ратку Младићу и рушења објекта Српске православне цркве у Коњевић Пољу, те би се потом брзо склонили и утопили у колону учесника, а са циљем оптуживања власти и МУП-а РС те изазивања примјене бонских овлаштења високог представника за БиХ на институције и функционере из РС”, наводи се у том документу.

Додаје се да је Штаб акције “Сребреница 2021” запримио и крим-обавјештајни извјештај у којем се наводи да се ове године “спрема инцидент од стране Бошњака приликом обиљежавања страдања Бошњака у Сребреници”.

Подсјетимо, 11. јула се навршава шест година како је у Поточарима, код Сребренице, каменован тадашњи премијер, а садашњи предсједник Србије Александар Вучић, што су забиљежили објективи бројних камера, али и даље нема правосудног епилога тог напада, који је оквалификован као покушај убиства.

Дан жалости у ФБиХ

Влада Федерације БиХ је, на јучерашњој сједници у Мостару, 11. јули прогласила даном жалости у ФБиХ.

Дан жалости се обиљежава обавезним истицањем заставе БиХ на пола копља, односно јарбола, на зградама Владе ФБиХ и институција Федерације. На тај дан не могу се одржавати програми културно-забавног карактера на јавним мјестима у ФБиХ.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img