spot_img
spot_img

Оставио пола тоне јабука на градском тргу уз поруку “послужите се”

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Пољопривредник из Фоче Милан Гаговић, познат по својој широкогрудости, још једном је одушевио суграђане. Овај пут почастивши их јабукама са свог имања. На градски трг је изнио пола тоне јабука и оставио их уз поруку “послужите се”. А, било је и доста позива телефоном, па је гајбице јабука доставаљао од врата до врата.

“Не знам баш тачно килажу, око 500 килограма јабука је подијељено, али остало је још јабука које ће ићи на дијељење. Углавном ми се јављају стари људи који не могу сами да беру јабуке и они који немају село. Они се јаве, а мени је задовљство да могу да их посјетим и однесем им јабуке. Кад год подијелимо јабуке или кромпир све нам се сљедеће године врати дупло. Имам помоћ и подршку породице, надопуњавамо се и разумијемо једни друге и помажемо једни другима. Захваљујући мом предједју, дједу и оцу који су садили воће из љубави дошли смо до рода који се мјери вагонима. Увијек се у мојој породици цијенила помоћ другима”, рекао је за АТВ Милан Гаговић из Фоче.

Осмијеси на лицима оних које је обрадовао јабукама Милану су највећа награда. Од једног од њих добио је и лијеп поклон.

“Однио сам јабуке до једног момка који има здравствених проблема и он ми је донио поклон у кеси, а у питању је био бијели анђео. Поклон ме је јако обрадовао”, прича Милан.

Киша берићет један, сунце сто и један, каже наш народ. Баш таква је била ова година, никад сушнија. Јабука на претек, амбари су напуњени, али и ракијске каце. Биће је и за јело и за пиће. “Весела машина” већ увелико ради.

“Ова година је била берићетна. И како кажу, кад је добра година и све роди сељак није гладан. Ове године, иако је било доста сунчаних дана, род је обилат по питању вртларства и воћарства. С тим да је јабука ове године родила у рекордној обилатости”, каже Гаговић.

Осим ракије, Гаговићи сваке године праве и велике количине пекмеза који се добија цјелодневним укухавањем јабуковог сока.

“Ми јабуку прерађујемо. Правимо сирће, сокове, пекмезе и џемове, те правимо и ракију. Сви наши производи се са лакоћом продају, нарочито пекмез. Људи га са свих страна наручују. За литар пекмеза који је тежак двије киле потребно је десет до дванаест литара сока. Укухавањем сто литара сока добија се осам до девет литара пекмеза. Процес је тежак и потребно је и доста времена, дрва и живаца, али у питању је посластица која је посљедњих сто година специјалитет”, прича Милан.

Кад се вриједно и сложно ради све се стиже. На газдинству Гаговића је и изузетан род поврћа из пластеника. Газдинство се све више окреће и туризму. На самој обали Дрине полако ниче мали туристички комплекс.

 

 

 

(atvbl.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img